Nawłoć kanadyjska – nasiona, właściwości i zastosowanie

Nawłoć kanadyjska to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, coraz bardziej rozprzestrzeniający się w Europie i powoli wypierający nawłoć pospolitą zwaną także polską mimozą. Posiada właściwości lecznicze, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie.
Dziko rosnąca nawłoć kanadyjska
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest nawłoć kanadyjska?

Nawłoć kanadyjska to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Jak wygląda? Ma pojedynczą, sztywną i wzniesioną prosto ku górze łodygę, która osiąga wysokość ponad 1 m wysokości (przeważnie ok. 1,5 m). 

Łodyga jest naga lub pokryta malutkimi włoskami, pusta w środku. Liście mają lancetowaty kształt, zaostrzony po obu stronach. Im liście znajdują się wyżej, tym są mniejsze. Z wierzchu ich struktura jest gładka, od spodu – omszona.

Kwiaty mają ciepło żółtą barwę, są bardzo drobne, skupione w niewielkie koszyczki po 5-1 sztuk, które z kolei tworzą wiechę na czubku łodygi.

Nasiona nawłoci kanadyjskiej znajdują się w jej maleńkich, jednonasiennych owocach.

Nawłoć kanadyjska to jeden z najpowszechniejszych gatunków tej rośliny, obok nawłoci:

 • pospolitej (różni się od niej przede wszystkim wielkością części nadziemnej, nawłoć kanadyjska ma wysokość do 2 m, a pospolita – do 1 m),
 • olbrzymiej (część nadziemna osiąga niekiedy wysokość 2,5 m),
 • ogrodowej.

Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Północnej, przede wszystkim Kanady, choć obecnie obejmuje swoim zasięgiem cały kontynent – od Alaski po Florydę i Teksas. Jest rośliną niezwykle ekspansywną, dlatego współcześnie spotykana jest powszechnie również w Europie i Azji.

Właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej

Nawłoć kanadyjska ma podobne właściwości lecznicze do bardziej znanej w Polsce nawłoci pospolitej zwanej też polską mimozą. 

Działa ona:

 • przeciwzapalnie,
 • przeciwbólowo,
 • antyseptycznie,
 • moczopędnie,
 • przeciwgrzybiczo,
 • napotnie,
 • odtruwająco,
 • ściągająco,
 • przeciwkaszlowo.

Właściwości te możliwe są dzięki zawartości:

 • flawonoidów,
 • saponiny,
 • soli mineralnych.

Działanie nawłoci kanadyjskiej

Jak działa nawłoć kanadyjska? Reguluje także ciśnienie tętnicze krwi oraz pracę układu pokarmowego, jednocześnie oczyszczając organizm z toksyn.

Zalecana jest przy różnych dolegliwościach układu moczowego:

Jej stosowanie działa też wspierająco przy leczeniu:

Zastosowanie nawłoci kanadyjskiej

Surowcem zielarskim nawłoci kanadyjskiej jest jej ziele poddawane procesowi suszenia. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze nie wyższej niż 40 st. C. Ziele można w tym celu rozłożyć na siatce lub związać z niewielkie pęczki i powiesić w przewiewnym miejscu.

Suszona nawłoć idealna jest do sporządzania naparu i herbaty ziołowej do stosowania:

 • wewnętrznego – do picia, szczególnie przy stanach zapalnych dróg moczowych lub objawach grypopodobnych,
   
 • zewnętrznego – do robienia okładów na rany lub podrażnienia mechaniczne skóry oraz płukania jamy ustnej, gardła lub pochwy przy infekcjach bakteryjnych i grzybiczych.

Napar można stosować także do przemywania zmian trądzikowych. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i łagodząco.

Oprócz naparów, z nawłoci kanadyjskiej można robić:

 • miód,
 • syrop,
 • nalewkę (stosowana u osób dorosłych skuteczniejsza jest niż napar przy kaszlu lub innych objawach przeziębienia i grypy).

Syrop wykonuje się z kwiatów nawłoci. Świeże kwiaty należy umyć, rozdrobnić (można je np. rozetrzeć za pomocą moździerza lub drobno posiekać nożem) i zalać gorącą wodą do przykrycia. Następnie napar trzeba ostudzić i przecedzić przez sitko. 

Do naparu dodać sok wyciśnięty z dwóch cytryn i 700 g cukru. Całość zagotować i ponownie wystudzić. Syrop skutecznie wspiera leczenie kaszlu, przeziębienia i grypy, a także podnosi odporność organizmu.

Miód z nawłoci kanadyjskiej

Nawłoć kanadyjska jest rośliną miododajną i posiada właściwość wabienia owadów. W samej Kanadzie nie ma wielu pszczół, ale ponieważ gatunek ten rozprzestrzenił się również w Europie, miód z niego pozyskiwany zyskuje tu coraz większą popularność.

Miód nawłociowy ma słomkowy, jasnożółty kolor i bardzo cenione walory smakowe – jest słodki, ale przez słodycz tę przebija również delikatna nuta goryczy i kwaskowatości. Szybko się krystalizuje, stając się gęstszym i jeszcze jaśniejszym.

Nawłoć jest dobrodziejstwem nie tylko dla pszczelarzy, ale i samych pszczół, ponieważ część wytworzonego miodu pozostawia się dla nich jako pokarm ułatwiający przetrwanie zimy.

Miód nawłociowy ceniony jest nie tylko ze względu na jego ciekawy smak, ale również walory lecznicze podobne do tych, jakie posiada napar z tej rośliny.

Uprawa nawłoci kanadyjskiej

Nawłoć kanadyjska jest rośliną bardzo ekspansywną, jeśli więc potrzeba jej liści i kwiatów do użytku domowego (sporządzania syropu czy naparu), łatwo znaleźć ją dziko rosnącą na łąkach, polach, pastwiskach, przy drogach. Wystarczy wybrać się za miasto i można zobaczyć całe połacie ziemi zarośniętej gęsto tym właśnie ziołem.

Ogrodnicy, oprócz walorów leczniczych nawłoci, cenią jej walory estetyczne. Jest to piękna roślina, którą wiele osób chce mieć w swoich przydomowych ogródkach. Świetnie sprawdza się jako ozdoba rabat lub tło dla innych, niższych roślin. 

Jej wadą jest owa ekspansywność, która sprawia, że kępy nawłoci mogą zacząć rozrastać się w niekontrolowany sposób i eliminować rośliny sąsiadujące. Aby temu zapobiec, warto co roku ograniczać ich system korzeniowy.

Uprawa nawłoci kanadyjskiej jest prosta, ponieważ nie ma ona wysokich wymagań glebowych, jest odporna na suszę i niskie temperatury. Można rozpocząć ją poprzez wysiew nasion do gleby lub pozyskanie sadzonek. Sadzonki można zdobyć samemu, wykopując kłącza z kęp dziko rosnącej nawłoci.

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama