Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Post Daniela - zasady, efekty i przepisy. Co można jeść?

Post Daniela to dieta opierająca się na okresowym spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców, a jej celem jest oczyszczenie organizmu, pozbycie się nadmiernych kilogramów oraz poprawa zdrowia.
Pomarańcze i mandarynki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Post Daniela trwa 40 dni, ale można go stosować także krócej przez 7 lub 14 dni.
  • Efekty na poście Daniela są szybkie i spektakularne. Dlaczego nie są jednak zdrowe?
  • Na diecie Daniela można jeść jedynie owoce i warzywa. W jakiej formie je spożywać?
Spis treści

Reklama

Na czym polega post Daniela?

Modelowy post Daniela trwa 40 dni, można go jednak stosować także krócej przez 7 lub 14 dni. Ten rodzaj głodówki opiera się na posiłkach bazujących na warzywach i owocach oraz wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Post Daniela jest bardziej restrykcyjnym odpowiednikiem diety dr Dąbrowskiej, bazującym na surówkach, zupach i sokach. Z uwagi na niskokaloryczne produkty w diecie, dostarcza mało kalorii, a jednocześnie jest sycący. Pozwala to na redukcję kilogramów, ale przede wszystkim utratę wody.

Post Daniela według autora ma za zadanie oczyścić organizm. Jednak przeprowadzanie detoksów nie jest niezbędne. Organizm każdego dnia pozbywa się toksyn i metabolitów wykorzystując do tego wątrobę, nerki czy płuca więc nie ma konieczności stosować tak restrykcyjnej głodówki.

By wspierać te procesy warto dodawać warzywa i owoce do diety na co dzień, a nie jedynie okresowo. Post Daniela dostarcza około 600 kcal, co nie pokrywa podstawowego zapotrzebowania człowieka dorosłego, niezbędnego do zapewnienia prawidłowej pracy organizmu.

Dieta Daniela polega na spożywaniu wybranych warzyw i owoców. Należą do nich między innymi: marchew, burak, seler, rzodkiew, pietruszka, jabłka, cytryny. Dopuszcza korzystanie z przypraw i ziół. Oprócz wspomnianej wody, można spożywać w trakcie postu Daniela zieloną oraz owocową herbatę i rozcieńczone soki. Inne produkty, napoje i używki nie są dozwolone.

Reklama

Dla kogo post Daniela jest odpowiedni?

Dieta Daniela znacznie odbiega od zasad prawidłowego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby młode, starsze oraz chore (np. z wrzodami, kamicą, chorobami serca i układu krążenia). Ten sposób odżwiania jest zdecydowanie niewskazany kobietom w ciąży i karmiącym, a także cukrzykom.

Chociaż opinie na temat postu Daniela zachęcają do stosowania, to z medycznego punktu widzenia dieta ta może przynieść więcej negatywnych skutków niż korzyści. Przed rozpoczęciem postu warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Efekty postu Daniela

Z uwagi na bardzo niską kaloryczność planu, efekty na poście Daniela są szybkie i spektakularne. Stosujący widzą na wadze utratę kilogramów, jednak nie jest to utrata tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim ubytek wody. Po tygodniu na takiej diecie można schudnąć ponad 1 kilogram. Nie jest to jednak zdrowa redukcja. Przy długotrwałym stosowaniu postu istnieje duże ryzyko niedoborów pokarmowych.

Dodatkowo spożywanie zbyt niskiej liczby kalorii w stosunku do zapotrzebowania może spowodować utratę masy mięśniowej, co przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania kalorycznego i szybkiego efektu jo-jo po powrocie do starych zwyczajów żywieniowych.

Ponadto po zakończonym poście wzrost masy ciała będzie wynikał z przywrócenia odpowiedniego nawodnienia organizmu. Stosowanie postu Daniela może spowodować również osłabienie, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, omdlenia, problemy trawienne, a także pogorszenie pamięci i koncentracji oraz problemy hormonalne.

Reklama

Jadłospis postu Daniela

Post Daniela zakłada bardzo mało urozmaicony jadłospis. Dieta ta nie dostarcza wystarczającej liczby kalorii, a także makroskładników - białka, tłuszczów i węglowodanów. Dieta Daniela jest również niedoborowa w składniki mineralne i witaminy. Można jeść na niej jedynie warzywa i owoce. Produkty dozwolone należy spożywać na surowo, duszone bądź gotowane.

Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:

  • śniadanie: zielony koktajl (jarmuż, cytryna, jabłko),
  • obiad: zupa krem z dyni, surówka z cukinii, sok marchwiowy,
  • kolacja: sałatka (cebula, pomidor, rukola), sok z buraka.

Reklama

Przepisy na dania postu Daniela

Post Daniela zawiera mało skomplikowane przepisy, ale wymagają one nieco fantazji i otwartości na nowe smaki. Pomimo, że  bazuje jedynie na warzywach i owocach asortyment produktów dozwolonych jest szeroki.

Sok z marchwi, jabłka i buraka

Składniki:

  • burak - 1,5 sztuki,
  • marchew - 1 sztuka,
  • jabłko - 1 sztuka.

Przepis: owoce i warzywa dokładnie myjemy. Buraka i marchew obieramy. Składniki kroimy na mniejsze części. Do wyciskarki wkładamy kolejno buraka i cząstki marchewki, a następnie jabłka.

Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka

Składniki:

  • kiszona kapusta - 250 g,
  • marchew - ½ sztuki,
  • jabłko - ½ sztuki,
  • kmin rzymski - ½ łyżeczki.

Przepis: kiszoną kapustę odciśnij z nadmiaru wody i poszatkuj. Jabłko oraz marchewkę obierz i zetrzyj na tarce z dużymi oczkami, a następnie dodaj do kapusty, przypraw kminkiem i wymieszaj. Odstaw do lodówki.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stałe stosowanie dobrze zbilansowanej diety, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych. Pomocna w tym jest aplikacja dietetyczna, w ramach której możemy wybrać dietę, dostosowaną do naszej sytuacji zdrowotnej i korzystać nie tylko z setek smacznych przepisów, ale również wsparcia dietetyków.

Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

  • Dajka K., Piórkowski Ł.: Post Daniela z uzdrawiającą dietą dr Ewy Dąbrowskiej. Jak skutecznie oczyścić ciało i ducha. WAM 2017.
  • Dąbrowska B.A.: Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy. Kraków, WAM, 2017.
  • Martin C.K, Bhapkar M., Pittas A.G.: Effect of Calorie Restriction on Mood, Quality of Life, Sleep, and Sexual Function in Healthy Nonobese Adults: The CALERIE 2 Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. 2016; 176(6): 743-752.
  • Williams NI, Leidy HJ., Lieberman JL., Legro RS., De Souza MJ.: Magnitude of daily energy deficit predicts frequency but not severity of menstrual disturbances associated with exercise and caloric restriction. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2015; 308(1): E29-39.
Ewelina Ogrzewała
Artykuł napisany przez
Ewelina Ogrzewała
Dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka lokalnego programu, w którym to zrealizowała swój projekt z zakresu zdrowego odżywiania dla kobiet ciężarnych w szkole rodzenia oraz warsztaty żywieniowe dla dzieci. Doświadczenie i praktykę w zawodzie dietetyka zdobywa na kursach, a także prowadząc indywidualnych pacjentów. Współpracuje z osobami z problemem nadwagi i otyłości, a także chorób dietozależnych (m.in.: nadciśnienie, choroby układu krążenia, dyslipidemia, cukrzyca typu II i insulinooporność). Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Diety
Na czym polega żywienie dojelitowe? Zasady żywienia PEG w domu
Żywienie dojelitowe
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję
Dieta redukcyjna
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Podobne artykuły
Koszerne jedzenie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM