Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Przepuklina pachwinowa - co to jest, jakie ma objawy?

Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych przepuklin brzusznych. Występuje zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u kobiet, a zapadalność na tę chorobę rośnie wraz z wiekiem. Objawia się guzkiem w okolicy pachwinowej. Leczenie wymaga zabiegu operacyjnego.
W skrócie
 • Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych przepuklin brzusznych. Częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Może pojawić się również u dzieci.
 • Objawia się uwypukleniem w okolicy pachwinowej. Dodatkowo może pojawić się ból i problemy z wypróżnianiem.
 • Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest operacja, jednak ta decyzja należy do lekarza prowadzącego, który indywidualnie dobiera terapię.
Spis treści

Reklama

Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina jest rodzajem patologicznego uwypuklenia jamy ciała przez miejsce w powłokach o obniżonej oporności. W przypadku przepukliny pachwinowej uwidacznia się fragment jamy brzusznej.

Pośród czynników sprzyjających powstawaniu przepukliny pachwinowej wymienia się postępujące wraz z wiekiem osłabienie tkanek, ale także genetycznie uwarunkowane wady tkanki łącznej. Inne czynniki predestynujące do powstania tej przepukliny to przerost gruczołu krokowego, uporczywy kaszel, czy choroby jelita grubego. Ciężka fizyczna praca także może przyczynić się jej występowania. 

Reklama

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa może być rodzajem wady wrodzonej, np. u niemowląt. U noworodków może się z kolei pojawić przepuklina pępkowa, która powinna zniknąć do 4 roku życia. Natomiast  u starszych dzieci przepuklina pachwinowa może pojawić się ze względu na dużą aktywność fizyczna oraz szybki wzrost.

U osób dorosłych do przyczyn przepukliny pachwinowej zalicza się:

 • otyłość, która powoduje rozpychanie przeciążonych jelit,
 • ciężką fizyczną pracę, bądź zbyt duże obciążenia treningowe,
 • powtarzające się zaparcia,
 • przerośniętą prostatę,
 • podeszły wiek i związane z tym zwiotczenie mięśni brzucha,
 • uporczywy nieustający kaszel.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Rozróżnia się dwa główne rodzaje przepukliny pachwinowej:

 • przepuklina pachwinowa prosta (przyśrodkowa) – położona przyśrodkowo od naczyń nadbrzusznych dolnych, jej odmianą jest przepuklina udowa (kiedy worek przepuklinowy wchodzi przez rozwór naczyniowy na udo;
 • przepuklina pachwinowa skośna (boczna) – położona bocznie od naczyń nadbrzusznych dolnych.

Przepuklina pachwinowa może również występować pod postacią przepukliny kombinowanej. W przypadku nawrotów przepukliny w tym samym miejscu, po uprzednio wykonanym zabiegu operacyjnym, mówimy o przepuklinie pachwinowej nawrotowej.
Z kolei, jeśli worek przepuklinowy zejdzie do moszny to jest to przepuklina pachwinowa mosznowa.  Przepuklina pachwinowa obustronna występuje gdy zarówno z prawej strony, jak i lewej pojawia się charakterystyczny guzek przepuklinowy.

Reklama

Objawy przepukliny pachwinowej

Najczęstszym objawem zauważanym przez pacjenta jest pojawienie się uwypuklenia - guza w okolicy pachwinowej. Taki guzek może być łatwo schowany, odprowadzany do brzucha. Wtedy mówi się o przepuklinie wolnej (odprowadzanej).

Jeśli natomiast dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, guz jest twardy, bolesny uciskowo i nie można go odprowadzić, to mamy do czynienia z przepukliną pachwinową całkowitą.

W pierwszym przypadku chory wymaga operacji w trybie planowym, chyba, że istnieją bardzo wyraźne przeciwwskazania poza chirurgiczne. W drugim zaś zabieg potrzebny jest w trybie pilnym, ostro dyżurowym. Przyjmuje się, że w około 20 proc. przypadków dochodzi do uwięźnięcia przepukliny pachwinowej.

Do innych objawów przepukliny pachwinowej zaliczamy:

 • bolesność przy dotyku i po wysiłku fizycznym,
 • trudności w oddawaniu stolca,
 • wyczuwalne i widoczne uwypuklenie w okolicy brzucha i pachwiny.

Jeśli przepuklina doprowadzi do zablokowania drożności jelit wówczas chory może odczuwać silne bóle brzucha, wzdęcia, niemożność wypróżnienia. Mogą się również pojawić wymioty, przyspieszenie tętna, uwypuklenie staje się twarde, a skóra wokół niego zaczerwieniona.

Takiego stanu nie należy lekceważyć, ponieważ stanowi on bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Reklama

Do jakiego lekarza z przepukliną pachwinową?

W przypadku łagodnego stanu – przepuklinie wolnej należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, wystawi on skierowanie do chirurga, który z kolei podejmie decyzję o sposobie leczenia. 

Natomiast w przypadku ostrego stanu zagrażającemu życiu trzeba niezwłocznie zgłosić się do szpitala na oddział ratunkowy.

Reklama

Leczenie nieoperacyjne przepukliny pachwinowej

W leczeniu przepukliny pachwinowej z reguły konieczny jest zabieg operacyjny. W niektórych przypadkach stosuje się specjalny pas przepuklinowy, który w większości przypadków nie przynosi oczekiwanych efektów, a pacjent prędzej czy później trafia na stół operacyjny.

Pas przepuklinowy może zostać zalecony tylko i wyłącznie przy przepuklinach odprowadzanych po ówczesnym wprowadzeniu przepukliny do jamy brzusznej.

Reklama

Operacja przepukliny pachwinowej

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Wykonuje się wiele odmian technik operacyjnych, które uzależnione są od stanu konkretnego pacjenta, stadium choroby itd.

Aktualnie stosuje się dwa rodzaje zabiegów operacyjnych. Jeden z nich polega na zbliżaniu szwami chirurgicznymi naturalnych tkanek pacjenta. Drugi zaś na wykonaniu plastyki z użyciem siatki wykonanej z tworzywa sztucznego.

Plastyka z siatką nazywana jest naprawą bez napięcia i stosuje się ją przede wszystkim u pacjentów powyżej 40 roku życia. Każdy rodzaj zabiegu powinien być dobierany indywidualnie.  

Od kilku lat z dobrym skutkiem wykonuje się operacje przepuklin metodą laparoskopową. Laparoskopia w przypadku przepuklin pachwinowych jest raczej zarezerwowana dla przepuklin nawrotowych, czyli już wcześniej operowanych.

Jak długo boli po operacji przepukliny pachwinowej?

Operacja przepukliny nie jest rozległym zabiegiem. Najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, które znacznie mniej obciąża organizm. Dlatego też często jeszcze tego samego dnia pacjent może wyjść do domu.

Po operacji chory przyjmuje leki przeciwbólowe przez około 2-3 dni ze względu na bolesność rany. Zalecane jest jednak aby mimo dyskomfortu pacjent od razu zaczął chodzić, by nie dopuścić do zrostów. W pierwszych dniach po zabiegu powinno się stosować lekkostrawną dietę, gdyż wypróżnianie może być utrudnione.

Po około tygodniu zdejmowane są szwy oraz opatrunek. Chory powoli wraca do codziennych obowiązków, jednak dopiero po trzech miesiącach wraca do pełnej sprawności. Do tego czasu nie wolno dźwigać i wykonywać forsownych ćwiczeń.

Przepuklina pachwinowa u kobiet i u mężczyzn

Przepuklina pachwinowa zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. Wpływ na to mają przede wszystkim różnice w budowie anatomicznej obu płci.

U mężczyzn w miejscach podatnych na pojawienie się przepukliny znajduje się wyjątkowo wrażliwa, miękka struktura, tzw. powrózek nasienny, który u kobiet nie występuje.

Kobiety narażone są na przepuklinę pachwinową głównie po porodach. Wówczas poszerzony kanał udowy toruje drogę narządom jamy brzusznej i ułatwia im przemieszczanie się. Tak powstaje rodzaj przepukliny pachwinowej - przepuklina udowa.

Jak zapobiegać przepuklinie pachwinowej?

Nie istnieje domowe leczenie przepukliny pachwinowej. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się przepukliny jest operacja. Można jednak zapobiegać powstawaniu przepukliny prowadząc zdrowy tryb życia:

 • nie należy wykonywać pracy fizycznej ponad siły,
 • treningi siłowe powinny być dostosowane do możliwości,
 • przy występujących zaparciach należy stosować delikatne środki przeczyszczające, bądź regulujące wypróżnianie,
 • starać się nie doprowadzać do otyłości,
 • należy leczyć uporczywy kaszel i inne dolegliwości sprzyjające powstawaniu przepukliny.

Jeśli mimo wszystko zauważymy na ciele niepokojące objawy wskazujące na przepuklinę pachwinową należy natychmiast udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację. Bagatelizowanie przepukliny może doprowadzić do stanu zagrożenia życia.

Powikłania przepukliny pachwinowej

Nieleczona przepuklina niestety samoistnie się nie wchłonie, a operacja prędzej czy później i tak będzie musiała się odbyć. Bagatelizowanie jej może mieć niebezpieczne skutki dla organizmu takie jak uwięźnięcie jelita lub perforacja jelita.

W pierwszym przypadku dochodzi do niedrożności jelita, które nie otrzymuje krwi. Może to prowadzić do jego martwicy. Natomiast przy perforacji jelita może dojść do zapalenia otrzewnej, a nawet śmierci.

Czytaj również

Bibliografia

 • Fibak J.,Chirurgia – repetytorium,PZWL,Warszawa 2008
 • Międzynarodowe wytyczne leczenia przepuklin pachwiny https://www.europeanherniasociety.eu/sites/www.europeanherniasociety.eu/files/medias/cov13178_ehs_groin_hernia_management_a5_pl_10_lr_0.pdf [data dostępu:23.12.2021].
 • W. Szczęsny, P. Cisowski, S. Dąbrowiecki, Pułapki diagnostyki klinicznej przepuklin powłoki brzusznej, https://journals.viamedica.pl/chirurgia_polska/article/download/28942/23711 [data dostępu:23.12.2021]
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie seniora
Jak opiekować się osobami przykutymi do łóżka?
Opieka nad seniorem po udarze: wyzwania i porady
Opieka nad seniorem po udarze
Gerontologia społeczna – definicja
Podobne artykuły
Przepuklina pachwinowa - co to jest, jakie ma objawy?
Starzenie się organizmu człowieka - zmiany i objawy starości
Dieta seniora
Żywienie osób starszych - jak wygląda dieta seniora? Jadłospis
Starsza kobieta cierpiąca na otępienie
Otępienie starcze - objawy, etapy, przyczyny i leczenie
Starsza osoba leżąca w łóżku
Karmienie przez sondę - jak wygląda żywienie przez sondę?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!