Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - ćwiczenia, objawy

​Odcinek lędźwiowy jest najbardziej przeciążonym fragmentem naszego kręgosłupa, nic więc dziwnego, że to właśnie w tym miejscu najczęściej pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich jest przepuklina kręgosłupa lędźwiowego. Zobacz jakie może dawać objawy i jak ją leczyć.
Kręgosłup lędźwiowy
Źródło: 123RF
Spis treści

Szacuje się, że aż 70-80 procent przypadków przepukliny krążka międzykręgowego pojawia się właśnie w części lędźwiowej kręgosłupa. Wpływ na to mają nie tylko czynniki genetyczne i anatomiczne, ale także urazy, zła postawa, częste nieergonomiczne pozycje przybierane w życiu codziennym, nieprawidłowe nawyki oraz brak regularnej aktywności fizycznej. 

Reklama

Przepuklina lędźwiowa co to jest?

Do przepukliny kręgosłupa lędźwiowego dochodzi, gdy przemieszcza się jeden z elementów budujących krążek międzykręgowy. Krążek zbudowany jest z jądra miażdżystego, znajdującego się w środku i otaczającego jądro pierścienia włóknistego. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego następuje ucisk jądra miażdżystego na struktury nerwowe bądź rdzeń, co jest źródłem bólu kręgosłupa.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Reklama

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego objawy

Przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym objawia się przede wszystkim bólem w dolnej części pleców, ale może mieć różne natężenie i charakter:

 • ból może być nagły
 • tępy
 • promieniujący
 • jedno- lub obustronny
 • wzrastający w zależności od tego czy pacjent stoi, siedzi, czy leży

Ale ból to nie jedyny symptom, który może wystąpić po wysunięciu się krążka międzykręgowego.  Poza bólem mogą się pojawić także zaburzenia neurologiczne spowodowane zaburzeniem funkcji nerwów przez ucisk, takie jak zaburzenia czucia na skórze nóg, niedowład stopy czy osłabienie odruchów głębokich.

Pacjent może odczuwać także sztywność pleców wynikającą z silnego napięcia mięśni przy kręgosłupie, mogą pojawić się trudności w swobodnym chodzeniu, bardzo często ograniczona jest cała ruchomość (pacjent ma problem ze skłonami, rotacją kręgosłupa), w nogach może odczuwać drętwienie i skurcze mięśni.

Bardzo często objawem przepukliny lędźwiowej jest do tzw. rwa kulszowa, wysunięty dysk uciska wtedy największy w ciele człowieka nerw zwany kulszowym.  Silny ból promieniuje   od pachwiny do przedniej powierzchni uda, sięgając często aż do kolana. Szacuje się, że rwa kulszowa zwana też potocznie zapaleniem korzonków dotyka nawet do 40 procent pacjentów, a aż u 75 procent chorych, u których raz się wystąpiła, wraca po pewnym czasie.

Zobacz też: Choroba Pageta

Przepuklina lędźwiowa przyczyny

Przepukliny kręgosłupa lędźwiowego może powstać w wyniku starzenia się struktur kręgosłupa, może być uwarunkowana genetycznie, wynikać z budowy anatomicznej (np. gdy u chorego występuje wąski kanał kręgowy), powstać na skutek wypadków komunikacyjnych lub upadków z dużej wysokości.

Bardzo często jednak sami przyczyniamy się do powstawania wielu zwyrodnień kręgosłupa. Przepuklina częściej występuje bowiem u osób otyłych, które unikają regularnej aktywności fizycznej, za to wiele godzin pracują przy komputerze. Dodatkowo przepuklina lędźwiowa pojawia się, gdy:

 • zbytnio przeciążamy odcinek lędźwiowego
 • podnosimy ciężkie rzeczy z podłogi przy wyprostowanych kolanach
 • nie dbamy o prawidłową postawę i stabilizację tułowia
 • nadmierny stres prowadzi do wzmożonego napięcia nerwowego

Przepuklina lędźwiowa pojawia się też często u pewnych grup zawodowych, zwłaszcza jeśli pracownik narażony jest na ciągłe wstrząsy i wibracje (np. zawodowi kierowcy).

Reklama

Przepuklina lędźwiowa profilaktyka

Dbając o sprawność swojego kręgosłupa trzeba pamiętać o kilku zaleceniach, które zmniejszają ryzyko wystąpienia przepukliny lędźwiowej. Postawą jest regularna umiarkowanej intensywności aktywność fizyczna. Powinno się także:

 • unikać siedzącego trybu życia, zwłaszcza wielu godzin spędzanych w jednej pozycji (np. przed komputerem)
 • kontrolować masę ciała i nie dopuszczać do otyłości
 • uprawiać ćwiczenia aerobowe
 • wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i podtrzymujące kręgosłup
 • szczególnie ważne jest wzmocnienie mięśni wewnętrznych
 • konieczna jest nauka prawidłowej postawy ciała
 • trzeba unikać wstrząsów i regularnych wibracji
 • ciężkie przedmioty podnosić z ziemi tylko przy zgiętych kolanach

Reklama

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego operacja

Leczenie przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może polegać na farmakoterapii (niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozkurczowe), fizjoterapii oraz na zabiegach chirurgicznych, które zawsze są ostatecznością. Pacjent, któremu nie pomaga leczenie zachowawcze może być poddany:

 • zabiegom odbarczającym (bardzo często stosuje się zabieg usunięcia zwyrodniałych fragmentów dysku, czyli tzw. mikrodiscektomię. Operacja ta polega na usunięciu przez niewielkie nacięcie skóry fragmentu jądra miażdżystego)
 • zabiegom odbarczająco-stabilizującym
 • zabiegom wszczepiania sztucznych dysków

Lekarze przekonują, że operacje przepukliny kręgosłupa cechują się dużym bezpieczeństwem, aż 96 proc. pacjentom przynoszą ulgę w chorobie.

Reklama

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego ćwiczenia

W ostrej fazie choroby zalecany jest odpoczynek, często w pozycji leżącej, który pozwala na złagodzenie napięcia mięśniowego. Trzeba unikać długiego stania i chodzenia. Gdy dolegliwości bólowe są mniejsze warto zadbać o wzmocnienie mięśni, które stabilizują kręgosłup w odcinku lędźwiowym, czyli mięśni brzucha, pośladków i grzbietu. Odpowiednie zestawy ćwiczeń najlepiej na początku wykonywać pod okiem doświadczonego fizykoterapeuty, który skoryguje sposób ich wykonania.

Czytaj też:

Rwa udowa - ćwiczenia, objawy, leczenie

Dyskopatia lędźwiowa - jak się objawia? Ćwiczenia i leczenie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Złamania i urazy kończyn
Złamanie kości - rodzaje, leczenie, gips
Złamana kość
Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych - objawy i leczenie
Zapalenie ścięgna
Spuchnięte kolano - domowe sposoby, przyczyny i leczenie
kobietę boli kolano podczas treningu
Podobne artykuły
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Osoba z opuchniętym kolanem
Stłuczenia - ile boli i co pomaga? Domowe sposoby
Mężczyzna pokazuje wybity palec
Jak sprawdzić, czy palec jest wybity? Co robić w przypadku podobnego urazu?
Mężczyzna cierpi z powodu złamania guzka większego kości ramiennej
Złamanie guzka większego kości ramiennej - jak długo boli?
Obandażowany kciuk
Wybity kciuk: objawy i opatrunek. Jak nastawić i usztywnić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!