Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy. Intensywne i skuteczne

Serum przeciwzmarszczkowe - z kwasem hialuronowym i z roślinnymi ekstraktami stanowiącymi źródło witamin C i E oraz innych cennych substancji. Intensywne i skuteczne. Działa tego typu serum na zmarszczki w każdym wieku i każdego typu, także te mimiczne, powstające jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Jak wybrać najlepsze serum przeciwzmarszczkowe?
Kobieta aplikuje na twarz serum przeciwzmarszczkowe
źródło:123RF

Spis treści

Serum przeciwzmarszczkowe

Serum przeciwzmarszczkowe jest kosmetykiem o silnym działaniu i niezwykle skoncentrowanej formule, skutecznym w zwalczaniu zarówno przyczyn, jak i efektów starzenia się skóry. Preparaty tego typu różnią się zdecydowanie od kremów o podobnym przeznaczeniu. Mają gęstą konsystencję i charakteryzują się bardzo dużą ilością składników o zróżnicowanych właściwościach, zawartych w wysokich stężeniach. Dzięki temu już niewielka ilość serum pozwala osiągnąć widoczne rezultaty w postaci widocznej redukcji zmarszczek oraz innych niedoskonałości estetyczno-zdrowotnych.

Serum przeciwzmarszczkowe stosować można już w trzeciej dekadzie życia, aby spowalniać procesy powstawania pierwszych zmarszczek, głównie mimicznych. Całą jednak swą moc kosmetyki te objawiają po trzydziestym i czterdziestym roku życia, gdy procesy starzenia się skóry zaczynają przyspieszać i pogłębiać się. 

Jakdziałaserumnazmarszczki?">

Jak działa serum na zmarszczki?

Jak działa serum na zmarszczki?W zależności od składu i przypisanych konkretnym komponentom właściwości, silnie skoncentrowane preparaty:

 • działają antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki i zapobiegając starzeniu się skóry,
 •  redukują głębokość i długość istniejących zmarszczek, spowalniają proces powstawania nowych,
 • niwelują nieestetyczne cienie i opuchnięcia pod oczami,
 • zwiększają napięcie i elastyczność skóry, wyraźnie wygładzając jej powierzchnię,
 • odżywiają, nawilżają i natłuszczają skórę twarzy,
 • łagodzą stany zapalne i podrażnienia,
 • wyrównują koloryt, rozjaśniają plamy pigmentacyjne powstałe pod wpływem promieniowania słonecznego, hormonów czy leków.

Cozawieraserumdotwarzyprzeciwzmarszczkowe?">

Reklama

Co zawiera serum do twarzy przeciwzmarszczkowe?

Każde niemal serum do twarzy przeciwzmarszczkowe zawiera w swoim składzie przynajmniej kilkanaście składników, w większości pochodzenia naturalnego, roślinnego. Stanowią one źródło substancji wpływających na elastyczność i gładkość skóry twarzy, w tym między innymi witaminy C i E, kolagenu czy elastyny. Wymienić wśród nich można takie składniki, jak:

 • olej z kiełków pszenicy– źródło witaminy E, zwanej witaminą młodości, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów. Ma silne działanie antyoksydacyjne, regeneruje, nawilża, poprawia koloryt,
 •  olej kokosowy – wzmacnia włókna kolagenowe, zwiększając napięcie skóry i wygładzając zmarszczki. Nawilża, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, działa bakteriobójczo,
 • ekstrakt z dzikiej róży– jedno z najbogatszych źródeł witaminy C, która ma silne działanie antyoksydacyjne, i która stymuluje syntezowanie kolagenu. Zapewnia utrzymanie elastyczności skóry, zapobiega jej marszczeniu się, nawilża, chroni,
 • kwiat gorzkiej pomarańczy– zwalcza wolne rodniki, zapobiega powstawaniu zmarszczek, nawilża, oczyszcza, działa ściągająco,
 •  ekstrakt ze śluzu ślimaka – regeneruje i nawilża, w jego składzie znajdują się między innymi elastyna, kolagen i alantoina,
 •  oliwa z oliwek– pomaga odbudować i utrzymać naturalną warstwę lipidową naskórka, zapewnia właściwe nawilżenie, wygładza zmarszczki,
 • aloes– nawilża i odżywia skórę, łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia. 

Serumpodoczyprzeciwzmarszczkowe">

Serum pod oczy przeciwzmarszczkowe

Miejscem szczególnie podatnym na tworzenie się zmarszczek, są okolice oczu. Wiele osób jeszcze przed ukończeniem trzydziestego roku życia zmaga się z problemem podkrążonych, napuchniętych, przebarwionych  i pomarszczonych powiek dolnych i ich okolic. To efekt starzenia się, ale też niewłaściwej pielęgnacji, złej diety, palenia papierosów. 

Serum przeciwzmarszczkowe pod oczy ma na celu zapobieganie tego typu defektom kosmetycznym. Głównym składnikiem kosmetyków jest kwas hialuronowy. Jest to humektant, a więc substancja mająca zdolność wiązania cząsteczek wody wewnątrz komórek. Zapewnia on skórze właściwe nawilżenie, a dzięki temu – odpowiednie napięcie i elastyczność. Natomiast substancje uzupełniające, znajdujące się w składzie większości preparatów, dodatkowo wygładzają zmarszczki pod oczami, a także rozjaśniają skórę i wyrównują jej koloryt. 

Serumnazmarszczkimimiczne">

Serum na zmarszczki mimiczne

Na podobnej zasadzie działa serum na zmarszczki mimiczne, które w wielu przypadkach zaczynają się tworzyć już około dwudziestego piątego roku życia. Zjawisko to ma związek z utratą elastyczności skóry oraz intensywną pracą mięśni twarzy. W ten sposób powstają między innymi tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki rozchodzące się promieniście na boki z okolic kącików oczu i będące efektem częstego unoszenia się uśmiechniętych policzków. 

Zmarszczki mimiczne mogą też powstawać na czole – to poziome linie związane z częstym unoszeniem brwi lub pionowe wgłębienia, powstałe wskutek ściągania brwi. Serum na zmarszczki mimiczne także najczęściej bazuje na kwasie hialuronowym, który z jednej strony nawilża i uelastycznia skórę, a z drugiej – powoduje lekkie wypełnianie zagłębień w powierzchni skóry, doraźnie potęgując efekt kosmetyczny. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna 2014; 7
 • Małgorzata Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
 • Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Anita Rokowska-Waluch, Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna 2012; 5

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->