Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Kozieradka pospolita: co to jest? Właściwości, działanie

Kozieradka pospolita to jedna z roślin stosowanych w celach prozdrowotnych od najdawniejszych czasów. Należy do rodziny bobowatych, a wyciąg z jej nasion wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce. Może być także dodatkiem do wielu potraw rozmaitych kuchni świata.
Nasiona kozieradki pospolitej
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest kozieradka pospolita?

Kozieradka pospolita – nazywana inaczej kozieradką lekarską – jest jednoroczną rośliną zieloną. Posiada mocny korzeń i prostą łodygę, niezbyt rozgałęzioną. Jej liście (połączone po trzy sztuki na jednym ogonku) mają jajowaty kształt i zwężają się ku łodydze. Kwiaty są drobne, o barwie żółtej, owoce natomiast mają postać wygiętych strączków, z których każdy zawiera około piętnastu nasion beżowego koloru z bruzdą biegnącą przez środek.

Kozieradka pospolita znana była i uprawiana już w starożytności. Współcześnie uprawia się ją w przede wszystkim w Europie (Europie Środkowej, w tym w Polsce oraz w rejonie Morza Śródziemnego) i Ameryce Północnej. Znajduje ona szerokie zastosowanie w kosmetyce, lecznictwie i w kuchni, wykorzystuje się głównie jej liście (świeże i surowe) oraz nasiona.

Reklama

Gdzie kupić kozieradkę pospolitą?

Właściwości kozieradki odkryte zostały już tysiące lat przed naszą erą i już wówczas była ona rośliną pożądaną ze względu na jej działanie. Po dziś dzień znajduje szereg zastosowań w dziedzinie zdrowia, urody oraz kuchni. 

Gdzie kupić kozieradkę pospolitą? Jej nasiona lub suszone liście dostać można w:

  • niektórych sklepach spożywczych,
  • sklepach ze zdrową żywnością,
  • sklepach zielarskich,
  • niektórych supermarketach w alejkach „zdrowa żywność” lub „kuchnie świata”,
  • sklepach internetowych.

W aptekach można pytać o tabletki i kapsułki z wyciągiem z kozieradki pospolitej. Wyciąg taki posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a ponieważ ma naturalne pochodzenie, niektórzy sięgają po niego chętniej niż po popularne, chemiczne środki o podobnym działaniu.

Reklama

Cena kozieradki pospolitej

Cena kozieradki pospolitej zależy przede wszystkim od jej postaci:

  • tabletki lub kapsułki kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za ok. 100 sztuk (przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę na zawartość wyciągu),
  • za 100 g suszonych liści (można robić z nich herbatę lub stosować jako przyprawę w kuchni) z reguły trzeba zapłacić około 5-10 zł,
  • 1 kilogram ziarna kozieradki to koszt kilkunastu złotych, 
  • olej tłoczony z jej nasion kosztuje około 10 zł za 100 ml.

Kozieradka pospolita nie jest więc ziołem drogim. Biorąc pod uwagę mnogość jej zastosowań oraz leczniczych właściwości, można stwierdzić, że za niewielką cenę dostarcza ona organizmowi pożytecznych witamin, minerałów, tłuszczy, białek oraz innych cennych substancji.

Reklama

Właściwości kozieradki pospolitej

Kozieradka pospolita wykazuje działanie lecznicze, w związku z czym stosowana jest w farmakologii. Od dawna znana jest jej właściwość obniżająca poziom cukru we krwi. Odpowiedzialne są za nią zawarte w roślinie galaktomannany spowalniające wzrost poziomu insuliny po spożytym posiłku. Kozieradka zawiera również aminokwasy wspierające wydzielanie insuliny.

Lecznicze właściwości kozieradki pospolitej bynajmniej nie ograniczają się do obniżania poziomu glukozy. Roślina ta również bardzo skutecznie obniża poziom cholesterolu całkowitego (w tym złego cholesterolu LDL),trójglicerydów oraz innych lipidów. Dzięki temu zmniejsza ona ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, choroby wieńcowej i zawału serca.

Kozieradka wykazuje także potwierdzone naukowo działanie antybiotyczne. Potrafi zwalczać m.in.:

  • gronkowca,
  • bakterię E. coli,
  • pałeczkę zapalenia płuc,
  • salmonellę,
  • rzęsistka pochwowego.

Wyciągi z nasion, korzeni i pędów działają także przeciwgrzybiczo, zwalczając chorobotwórcze drobnoustroje.

Ponadto kozieradka ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz wykrztuśne. Bywa także wykorzystywana wspierająco przy leczeniu choroby Alzheimera. Będąc bogatym źródłem błonnika, wspomaga metabolizm, pomaga więc na zaparcia i reguluje pracę jelit.

Reklama

Kozieradka na  powiększenie biustu i na włosy 

Oprócz działania leczniczego, kozieradka pospolita wykazuje właściwości pomagające zachować młody i zdrowy wygląd. Czy rzeczywiście wpływa ona na powiększenia biustu? Zawiera ona fitoestrogeny – zamiennik estrogenu, czyli naturalnego hormonu żeńskiego. Dzięki temu rzeczywiście poprawia wygląd piersi, ujędrniając je i powiększając. 

Dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i zwiększa libido u kobiet. W Azji stosowana jest również na pobudzenie laktacji u matek karmiących.

Kozieradka działa dobrze również na zniszczone i wypadające włosy. Na nadmierne wypadanie włosów można stosować tabletki zawierające wyciąg z rośliny lub wcierki bezpośrednio we włosy i skórę głowy. Substancje w niej zawarte poprawiające kondycję włosów to selen, krzem, magnez, potas, żelazo i fosfolipidy. 

Jej działanie to przede wszystkim:

  • hamowanie przetłuszczania,
  • odżywianie włosów,
  • poprawa ich sprężystości,
  • przyspieszanie wzrostu,
  • regeneracja skóry głowy.

Kozieradka pospolita bywa stosowana także w kulturystyce, ponieważ redukuje ilość tłuszczów, a u mężczyzn wspiera też produkcję testosteronu.

Opinie o działaniu tej rośliny są pozytywne również ze względu na bardzo rzadko występujące przy jej stosowaniu skutki uboczne. Może ona powodować reakcje alergiczne, zdarza się to jednak sporadycznie.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zioła
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?
Liście piołunu
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie. Ile ziaren dziennie i na co pomaga?
Roślina czarnuszka
Podobne artykuły
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda