Suchy kaszel miewa różne przyczyny: może być pozostałością po grypie, oznaką zapalenia oskrzeli, alergii, astmy, zespołu ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, niewydolności krążenia lub nadciśnienia płucnego, refluksu żołądkowo-przełykowy. Najczęściej jednak jest sygnałem, że w organizmie rozwija się wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Objawy suchego kaszlu pojawia się w ciągu pierwszych 48 godzin choroby i potrafią męczyć długo po jej zakończeniu.
Wirusy namnażają się w nabłonku oskrzeli uszkadzając je i powodując podrażnienie, które manifestuje się suchym kaszlem. Meczący odruch potrafi się pojawić, gdy nasz organizm rozgrzewa się, np. podczas snu, wysiłku fizycznego, ale także w trakcie mówienia i śmiechu. Napady kaszlu może wywołać też nagła zmiana temperatury i dym tytoniowy. Wirusy nie powodują powstawania ropnej wydzieliny w drogach oddechowych, dlatego suchy jest tak męczący i nie przynosi ulgi przy odksztuszaniu.
Suchy kaszel – jak sobie z nim radzić?
Żeby złagodzić objawy suchego kaszlu, bardzo ważne jest nawilżenie powietrza w domu, zwłaszcza w pokoju, w którym śpi chory. Można stosować dostępne na rynku nawilżacze powietrza lub powiesić mokre ręczniki na kaloryferze. Jeśli mamy sezon grzewczy, dobrze jest przykręcić kaloryfery, tak, żeby temperatura powietrza w sypialnie sięgała 18-20 stopni Celsjusza.
Błony śluzowe dobrze nawilża czysta woda, którą trzeba często popijać małymi łykami. W nocy warto nastawić sobie dwa-trzy razy budzik, tylko po to, żeby wypić kilka łyków i zasnąć. Świetnie nawilża i łagodzi suchy kaszel także picie naparu z siemienia lnianego, czy mleka z rozpuszczonym masłem. Trzeba jednak pamiętać, że napoje powinny mieć temperaturę pokojową, zbyt gorące podrażnia błonę śluzową i nasilą odruch kaszlu.
- Czy wiesz, że Kaszel może mieć wiele przyczyn. Sprawdź je wszystkie
Można ssać również tabletki z propolisem i prawoślazowe z tymiankiem. Dobrze działa przy suchym kaszlu także domowy syrop z cebuli (posiekaną cebulę zasypujemy cukrem lub miodem i odstawiamy na kilka godzin), płukanie gardła i popijanie oliwy z cytryną lub oleju kokosowego. Pomocne mogą być także inhalacje z soli fizjologicznych. Przy częstych nawrotach suchego kaszlu w aptece można kupić specjalne urządzenie do inhalacji - nebulizator.
Przy inhalacji warto stosować sprawdzone środki w postaci syropów. Jeżeli u malucha pojawi się suchy kaszel, dobrym rozwiązaniem będzie produkt w postaci syropu. Skuteczna formuła, o malinowym smaku zahamuje kaszel i złagodzi podrażnienia gardła. Warto wiedzieć, że można go podawać już od 2. roku życia. Syrop na suchy kaszel dla dzieci sprawdzisz TUTAJ.
Leki na suchy kaszel
Gdy suchy kaszl nie pozwala spać, tuż przed snem można zażyć leki hamujące odruch kaszlu zawierające kodeinę i dekstrometorfan. Trzeba jednak pamiętać, że kodeina zbyt długo stosowana może prowadzić do uzależnia. Leków tych nie powinno się więc stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 3 dni.
W ciągu dnia, do godziny 16, można sięgnąć po leki rozrzedzające wydzielinę, przeznaczone do leczenia mokrego kaszlu. W wyniku ich działania będzie możliwe odksztuszanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych.
Leczeniu suchego kaszlu wymaga czasu, zniszczona chorobą błona śluzowa potrzebuje nawet kilku tygodni, żeby się zregenerować. Gdy duszący kaszel często powraca i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji, trzeba zrobić dodatkowe badania i sprawdzić, czy suchy kaszel nie jest objawem alergii lub astmy.
Artykuł zawiera lokowanie produktu