Najzdrowsze miejsce w internecie

Suchy kaszel - jak leczyć uciążliwe objawy

Suchy kaszel jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która towarzyszy ponad stu różnym chorobom. Potrafi utrzymywać się długo po tym, jak u pacjenta znikną inne objawy choroby, dlatego w leczeniu suchego kaszlu potrzebujemy dużo czasu i cierpliwości.
Pacjent z problemem suchego kaszlu
Źródło: 123RF
Spis treści

Suchy kaszel miewa różne przyczyny: może być pozostałością po grypie, oznaką zapalenia oskrzeli, alergii, astmy, zespołu ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, niewydolności krążenia lub nadciśnienia płucnego, refluksu żołądkowo-przełykowy. Najczęściej jednak jest sygnałem, że w organizmie rozwija się wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. Objawy suchego kaszlu pojawia się w ciągu pierwszych 48 godzin choroby i potrafią męczyć długo po jej zakończeniu.

Wirusy namnażają się w nabłonku oskrzeli uszkadzając je i powodując podrażnienie, które manifestuje się suchym kaszlem. Meczący odruch potrafi się pojawić, gdy nasz organizm rozgrzewa się, np. podczas snu, wysiłku fizycznego, ale także w trakcie mówienia i śmiechu. Napady kaszlu może wywołać też nagła zmiana temperatury i dym tytoniowy. Wirusy nie powodują powstawania ropnej wydzieliny w drogach oddechowych, dlatego suchy jest tak męczący i nie przynosi ulgi przy odksztuszaniu.

Suchy kaszel – jak sobie z nim radzić?

Żeby złagodzić objawy suchego kaszlu, bardzo ważne jest nawilżenie powietrza w domu, zwłaszcza w pokoju, w którym śpi chory. Można stosować dostępne na rynku nawilżacze powietrza lub powiesić mokre ręczniki na kaloryferze. Jeśli mamy sezon grzewczy, dobrze jest przykręcić kaloryfery, tak, żeby temperatura powietrza w sypialnie sięgała 18-20 stopni Celsjusza.

Błony śluzowe dobrze nawilża czysta woda, którą trzeba często popijać małymi łykami. W nocy warto nastawić sobie dwa-trzy razy budzik, tylko po to, żeby wypić kilka łyków i zasnąć. Świetnie nawilża i łagodzi suchy kaszel także picie naparu z siemienia lnianego, czy mleka z rozpuszczonym masłem. Trzeba jednak pamiętać, że napoje powinny mieć temperaturę pokojową, zbyt gorące podrażnia błonę śluzową i nasilą odruch kaszlu.

Można ssać również tabletki z propolisem i prawoślazowe z tymiankiem. Dobrze działa przy suchym kaszlu także domowy syrop z cebuli (posiekaną cebulę zasypujemy cukrem lub miodem i odstawiamy na kilka godzin), płukanie gardła i popijanie oliwy z cytryną lub oleju kokosowego. Pomocne mogą być także inhalacje z soli fizjologicznych. Przy częstych nawrotach suchego kaszlu w aptece można kupić specjalne urządzenie do inhalacji - nebulizator.

Leki na suchy kaszel

Gdy suchy kaszl nie pozwala spać, tuż przed snem można zażyć leki hamujące odruch kaszlu zawierające kodeinę i dekstrometorfan. Trzeba jednak pamiętać, że kodeina zbyt długo stosowana może prowadzić do uzależnia. Leków tych nie powinno się więc stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 3 dni.

W ciągu dnia, do godziny 16, można sięgnąć po leki rozrzedzające wydzielinę, przeznaczone do leczenia mokrego kaszlu. W wyniku ich działania będzie możliwe odksztuszanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych.

Leczeniu suchego kaszlu wymaga czasu, zniszczona chorobą błona śluzowa potrzebuje nawet kilku tygodni, żeby się zregenerować. Gdy duszący kaszel często powraca i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji, trzeba zrobić dodatkowe badania i sprawdzić, czy suchy kaszel nie jest objawem alergii lub astmy.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kaszel mokry - u dzieci i dorosłych. Jak go leczyć?
Rodzic podaje dziecku syrop
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza - objawy. Leczenie i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Przeczytaj artykuł
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - sposób na przeziębienie
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Podobne artykuły
Kaszel mokry - u dzieci i dorosłych. Jak go leczyć?
Kaszel palacza - objawy. Leczenie i domowe sposoby
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - sposób na przeziębienie
Czekolada dobra na kaszel
Jak Polacy radzą sobie z kaszlem? Raport Medme.pl

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama