Najzdrowsze miejsce w internecie

Witaminy dla mężczyzn na płodność - na poprawę nasienia. Jakie wybrać?

Witaminy dla mężczyzn na płodność mają za zadanie nie tylko wspomóc starania o dziecko, ale także poprawić jakość męskiego nasienia. Które witaminy są zalecane przyszłym ojcom? Na czym polega ich działanie i jak je stosować?
Witaminy na płodność poprawiające jakość nasienia
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Najważniejsze witaminy na płodność dla mężczyzn to witamina C i witamina E. Działają one antyoksydacyjnie, chroniąc plemniki przed uszkodzeniami.
 • Witaminy odżywiają komórki układu rozrodczego, wzmacniając je i poprawiając jakość nasienia. Mogą tym samym wspomagać walkę z męską bezpłodnością.
 • Przy niedoborze tych witamin warto najpierw zmienić dietę na bogatą w potrzebne składniki. Jeśli zmiana jest nieskuteczna, można zacząć suplementację.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie witaminy powinni stosować mężczyźni starając się o dziecko?
Spis treści

Czym są witaminy dla mężczyzn na płodność?

Witaminy są zróżnicowanymi, chemicznymi związkami organicznymi niezbędnymi dla organizmów żywych do ich prawidłowego funkcjonowania. Organizm ludzki nie może istnieć bez witamin, a jednocześnie sam nie posiada zdolności ich syntetyzowania.

Skąd je zatem bierze? Przede wszystkim z pożywienia. Czasami zdarzają się jednak niedobory pewnych witamin, niosące ze sobą negatywne dla zdrowia skutki. Wówczas trzeba zmienić dietę lub rozpocząć suplementację.

Witaminy potrzebne są wszystkim – dorosłym i dzieciom, kobietom i mężczyznom. Często ludzie młodzi rozważają stosowanie preparatów witaminowych, gdy zaczynają starać się o dziecko. Chodzi przede wszystkim o łatwe zajście w ciążę i zdrowie rozwijającego się maluszka.

Witaminy na płodność dla mężczyzn powinny ułatwić zapłodnienie i polepszyć jakość nasienia. W ponad 30 proc. par o stwierdzonej niepłodności problem diagnozowany jest po stronie mężczyzn i wielu przypadkach wiąże się z nieprawidłowymi parametrami nasienia.

Czy każdy mężczyzna starający się o dziecko powinien przyjmować witaminy na płodność w postaci tabletek lub kapsułek? Nie ma takiej konieczności, jeśli prowadzi zdrowy tryb życia i stosuje na co dzień zróżnicowaną, zbilansowaną dietę.

Można wówczas zakładać, że niedobory nie istnieją, ponieważ to właśnie dieta w najwyższym stopniu warunkuje poziom witamin i minerałów w organizmie.

Jak działają witaminy dla mężczyzn?

Coraz więcej mężczyzn boryka się z problemem bezpłodności. Do najczęstszych przyczyn należą:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zbyt duże tempo życia,
 • przewlekły stres,
 • uboga dieta.

Są to głównie czynniki cywilizacyjne związane z dzisiejszym trybem życia większości ludzi. Dieta i zawarte w niej składniki mają ogromny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu i pracę jego poszczególnych układów. Witaminy z pożywienia mają za zadanie wzmacniać komórki wszystkich układów i tkanek, wspomagać ich dojrzewanie oraz namnażanie.

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko odżywiają ich układ rozrodczy, w tym m. in. plemniki. Odżywione we właściwy sposób plemniki łatwiej się namnażają i stają się silniejsze, dzięki czemu wzrasta ich szansa na zapłodnienie komórki jajowej.

Dbałość o dostarczanie organizmowi witamin płodności to jednak nie wszystko. Oprócz tego warto zrezygnować z używek, zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o prawidłową masę ciała itd.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne sklepy erotyczne oferujące produkty, które poprawiają i urozmaicają życie seksualne. Można w nich znaleźć zarówno środki farmakologiczne, jak i akcesoria erotyczne. Warto sprawdzić ich asortyment, gdyż dzięki bogatej ofercie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Witaminy na poprawę nasienia

Słabe parametry nasienia mogą często powodują problemy z zapłodnieniem. Jak temu zaradzić? Warto na początek spróbować suplementacji lub zwiększenia podaży z pożywienia witamin na poprawę nasienia. Które to witaminy? Przede wszystkim C i E.

Co świadczy o tym, że uznaje się je za witaminy na wzmocnienie plemników? Działanie witaminy C (inaczej – kwasu askorbinowego) polega na:

 • hamowaniu spermaglutynacji. Jest to zjawisko polegające na „zlepianiu się” plemników w aglutynaty, utrudniające im swobodne przemieszczanie;
 • ochronie materiału genetycznego przed szkodliwym utlenianiem;
 • udziale w syntezie hormonów steroidowych.

Witamina E (inaczej tokoferol) jest natomiast bardzo silnym antyoksydantem, chroni zatem komórki przed procesami starzenia i wszelkimi uszkodzeniami. Ponadto poprawia ona funkcje nasienia oraz chroni przed szkodliwym działaniem metali ciężkich.

Suplementy dla mężczyzn na płodność

Czy istnieją tabletki na płodność, które rozwiązują problemy z zapłodnieniem? Wszystko zależy od podłoża problemu, stopnia jego głębokości oraz skuteczności danego preparatu. W aptekach kupić można właściwie suplementy diety wspierające każdy układ organizmu człowieka, również rozrodczy.

Istnieją także suplementy diety dla mężczyzn na płodność. Czy są skuteczne? Mogą rzeczywiście wspierać funkcje układu i jakość męskiego nasienia, jeśli zaburzenia wynikają z niedoboru witamin i innych mikroelementów.

Dostępne są preparaty witaminowe uzupełniające poziom jednej, konkretnej witaminy, lub całe zestawy witamin dla mężczyzn na płodność, dbające o poziom wszystkich substancji ważnych dla prawidłowej pracy męskiego układu rozrodczego.

Produkty takie mają różne formę – tabletek, kapsułek, saszetek. Najważniejszy jednak jest ich skład i zawartość istotnych substancji, a także ich przyswajalność. Należy jednak pamiętać, że przyczyn bezpłodności jest bardzo wiele i jeśli problem wiąże się nie tylko z niedoborem witamin i minerałów, przyjmowanie preparatu na płodność dla mężczyzn nie przyniesie efektu.

Jakie witaminy na płodność dla mężczyzn?

Witaminy ważne dla ogólnej kondycji ludzkiego organizmu to przede witaminy A, C, D, E oraz witaminy z grupy B. Ich niedobory działają na człowieka w szczególnie niekorzystny sposób i są najbardziej odczuwalne. Które z nich są najpotrzebniejsze przyszłym ojcom?

Jakie witaminy na płodność dla mężczyzn skutecznie poprawiają jakość ich nasienia? Jak już zostało wspomniane, plemniki wzmacniane są i chronione przez witaminy C i E, które dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym zmniejszają ryzyko uszkodzenia komórek rozrodczych przez rozmaite czynniki.

Podobne działanie jednak wykazuje witamina A, również działająca ochronnie przed szkodliwym utlenianiem komórek.

Oprócz witamin A, C i E na płodność działają też inne mikroelementy, jak choćby selen czy cynk. Ten pierwszy stymuluje wydzielanie testosteronu, drugi natomiast odgrywa istotną rolę w syntezie tego hormonu oraz w budowie jąder. Cynk wraz kwasem foliowym może znacząco podnieść liczbę plemników o prawidłowej morfologii, dlatego substancje te warto suplementować jednocześnie.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Jeznach-Steinhagen, A. Czerwonogrodzka-Senczyna, Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczn, 2013
 • M. Bojanowska, M. Kostecka, Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, w: Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Tom 67 2018, Numer 2 (319), Strony 425–439 http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/425.pdf [26.08.2021]
 • Jungwirth, T. Diemer, G.R. Dohle, B. A. Giwercman, Z. Kopa, C. Krausz, H. Tournaye, Rekomendacje dotyczące postępowania w męskiej niepłodności, w: Postępy Andrologii Online, 2016 , 3 (2) , 17-54 https://www.postepyandrologii.pl/pdf/24-01-2017_06_PAO_Rekomendacje-medyczne_2-2016.pdf [26.08.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biopsja prostaty (stercza) - zalecenia. Jak się przygotować?
Badanie diagnozujące raka gruczołu krokowego
Przeczytaj artykuł
Krew w spermie - przyczyny i leczenie. Co to hematospermia?
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Podobne artykuły
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Przedawkowanie witaminy D u dzieci i dorosłych - czym grozi?
Badanie poziomu witaminy D - kiedy wykonać, czy na czczo?
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama