Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Witaminy dla mężczyzn na płodność - na poprawę nasienia. Jakie wybrać?

Witaminy dla mężczyzn na płodność mają za zadanie nie tylko wspomóc starania o dziecko, ale także poprawić jakość męskiego nasienia. Które witaminy są zalecane przyszłym ojcom? Na czym polega ich działanie i jak je stosować?
Witaminy na płodność poprawiające jakość nasienia
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Najważniejsze witaminy na płodność dla mężczyzn to witamina C i witamina E. Działają one antyoksydacyjnie, chroniąc plemniki przed uszkodzeniami.
 • Witaminy odżywiają komórki układu rozrodczego, wzmacniając je i poprawiając jakość nasienia. Mogą tym samym wspomagać walkę z męską bezpłodnością.
 • Przy niedoborze tych witamin warto najpierw zmienić dietę na bogatą w potrzebne składniki. Jeśli zmiana jest nieskuteczna, można zacząć suplementację.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie witaminy powinni stosować mężczyźni starając się o dziecko?
Spis treści

Reklama

Czym są witaminy dla mężczyzn na płodność?

Witaminy są zróżnicowanymi, chemicznymi związkami organicznymi niezbędnymi dla organizmów żywych do ich prawidłowego funkcjonowania. Organizm ludzki nie może istnieć bez witamin, a jednocześnie sam nie posiada zdolności ich syntetyzowania.

Skąd je zatem bierze? Przede wszystkim z pożywienia. Czasami zdarzają się jednak niedobory pewnych witamin, niosące ze sobą negatywne dla zdrowia skutki. Wówczas trzeba zmienić dietę lub rozpocząć suplementację.

Witaminy potrzebne są wszystkim – dorosłym i dzieciom, kobietom i mężczyznom. Często ludzie młodzi rozważają stosowanie preparatów witaminowych, gdy zaczynają starać się o dziecko. Chodzi przede wszystkim o łatwe zajście w ciążę i zdrowie rozwijającego się maluszka.

Witaminy na płodność dla mężczyzn powinny ułatwić zapłodnienie i polepszyć jakość nasienia. W ponad 30 proc. par o stwierdzonej niepłodności problem diagnozowany jest po stronie mężczyzn i wielu przypadkach wiąże się z nieprawidłowymi parametrami nasienia.

Czy każdy mężczyzna starający się o dziecko powinien przyjmować witaminy na płodność w postaci tabletek lub kapsułek? Nie ma takiej konieczności, jeśli prowadzi zdrowy tryb życia i stosuje na co dzień zróżnicowaną, zbilansowaną dietę.

Można wówczas zakładać, że niedobory nie istnieją, ponieważ to właśnie dieta w najwyższym stopniu warunkuje poziom witamin i minerałów w organizmie.

Reklama

Jak działają witaminy dla mężczyzn?

Coraz więcej mężczyzn boryka się z problemem bezpłodności. Do najczęstszych przyczyn należą:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zbyt duże tempo życia,
 • przewlekły stres,
 • uboga dieta.

Są to głównie czynniki cywilizacyjne związane z dzisiejszym trybem życia większości ludzi. Dieta i zawarte w niej składniki mają ogromny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu i pracę jego poszczególnych układów. Witaminy z pożywienia mają za zadanie wzmacniać komórki wszystkich układów i tkanek, wspomagać ich dojrzewanie oraz namnażanie.

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko odżywiają ich układ rozrodczy, w tym m. in. plemniki. Odżywione we właściwy sposób plemniki łatwiej się namnażają i stają się silniejsze, dzięki czemu wzrasta ich szansa na zapłodnienie komórki jajowej.

Dbałość o dostarczanie organizmowi witamin płodności to jednak nie wszystko. Oprócz tego warto zrezygnować z używek, zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o prawidłową masę ciała itd.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne sklepy erotyczne oferujące produkty, które poprawiają i urozmaicają życie seksualne. Można w nich znaleźć zarówno środki farmakologiczne, jak i akcesoria erotyczne. Warto sprawdzić ich asortyment, gdyż dzięki bogatej ofercie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Reklama

Witaminy na poprawę nasienia

Słabe parametry nasienia mogą często powodują problemy z zapłodnieniem. Jak temu zaradzić? Warto na początek spróbować suplementacji lub zwiększenia podaży z pożywienia witamin na poprawę nasienia. Które to witaminy? Przede wszystkim C i E.

Co świadczy o tym, że uznaje się je za witaminy na wzmocnienie plemników? Działanie witaminy C (inaczej – kwasu askorbinowego) polega na:

 • hamowaniu spermaglutynacji. Jest to zjawisko polegające na „zlepianiu się” plemników w aglutynaty, utrudniające im swobodne przemieszczanie;
 • ochronie materiału genetycznego przed szkodliwym utlenianiem;
 • udziale w syntezie hormonów steroidowych.

Witamina E (inaczej tokoferol) jest natomiast bardzo silnym antyoksydantem, chroni zatem komórki przed procesami starzenia i wszelkimi uszkodzeniami. Ponadto poprawia ona funkcje nasienia oraz chroni przed szkodliwym działaniem metali ciężkich.

Reklama

Suplementy dla mężczyzn na płodność

Czy istnieją tabletki na płodność, które rozwiązują problemy z zapłodnieniem? Wszystko zależy od podłoża problemu, stopnia jego głębokości oraz skuteczności danego preparatu. W aptekach kupić można właściwie suplementy diety wspierające każdy układ organizmu człowieka, również rozrodczy.

Istnieją także suplementy diety dla mężczyzn na płodność. Czy są skuteczne? Mogą rzeczywiście wspierać funkcje układu i jakość męskiego nasienia, jeśli zaburzenia wynikają z niedoboru witamin i innych mikroelementów.

Dostępne są preparaty witaminowe uzupełniające poziom jednej, konkretnej witaminy, lub całe zestawy witamin dla mężczyzn na płodność, dbające o poziom wszystkich substancji ważnych dla prawidłowej pracy męskiego układu rozrodczego.

Produkty takie mają różne formę – tabletek, kapsułek, saszetek. Najważniejszy jednak jest ich skład i zawartość istotnych substancji, a także ich przyswajalność. Należy jednak pamiętać, że przyczyn bezpłodności jest bardzo wiele i jeśli problem wiąże się nie tylko z niedoborem witamin i minerałów, przyjmowanie preparatu na płodność dla mężczyzn nie przyniesie efektu.

Reklama

Jakie witaminy na płodność dla mężczyzn?

Witaminy ważne dla ogólnej kondycji ludzkiego organizmu to przede witaminy A, C, D, E oraz witaminy z grupy B. Ich niedobory działają na człowieka w szczególnie niekorzystny sposób i są najbardziej odczuwalne. Które z nich są najpotrzebniejsze przyszłym ojcom?

Jakie witaminy na płodność dla mężczyzn skutecznie poprawiają jakość ich nasienia? Jak już zostało wspomniane, plemniki wzmacniane są i chronione przez witaminy C i E, które dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym zmniejszają ryzyko uszkodzenia komórek rozrodczych przez rozmaite czynniki.

Podobne działanie jednak wykazuje witamina A, również działająca ochronnie przed szkodliwym utlenianiem komórek.

Oprócz witamin A, C i E na płodność działają też inne mikroelementy, jak choćby selen czy cynk. Ten pierwszy stymuluje wydzielanie testosteronu, drugi natomiast odgrywa istotną rolę w syntezie tego hormonu oraz w budowie jąder. Cynk wraz kwasem foliowym może znacząco podnieść liczbę plemników o prawidłowej morfologii, dlatego substancje te warto suplementować jednocześnie.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Jeznach-Steinhagen, A. Czerwonogrodzka-Senczyna, Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Zakład Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczn, 2013
 • M. Bojanowska, M. Kostecka, Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, w: Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Tom 67 2018, Numer 2 (319), Strony 425–439 http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/425.pdf [26.08.2021]
 • Jungwirth, T. Diemer, G.R. Dohle, B. A. Giwercman, Z. Kopa, C. Krausz, H. Tournaye, Rekomendacje dotyczące postępowania w męskiej niepłodności, w: Postępy Andrologii Online, 2016 , 3 (2) , 17-54 https://www.postepyandrologii.pl/pdf/24-01-2017_06_PAO_Rekomendacje-medyczne_2-2016.pdf [26.08.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Witaminy
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Witamina B15 - właściwości. Gdzie kupić kwas pangamowy?
Produkty zawierające witaminę B15
Mio-inozytol – co to jest? Działanie i preparaty
Mio-inozytol
Podobne artykuły
Uśmiechnięta kobieta trzymająca kapsułkę
Niedobór witaminy D3 – jakie są objawy braku witaminy D w organizmie? Poznaj nietypowe symptomy i skutki
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Produkty z wysoką zawartością witaminy B6
Witamina B6 - na co pomaga? Dzienna dawka
Źródła witaminy D3
Witamina D - na co pomaga i jak ją przyjmować?
Pomarańcze to nauralne źródło witaminy C
Jakie produkty mają najwięcej naturalnej witaminy C? Poznaj najbogatsze źródła

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior