Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Tabletki na libido – dla kobiet i mężczyzn. Jak działają?

Tabletki na libido to środek, po który chętnie sięgają pacjenci obu płci. Mają one za zadanie zwiększyć chęć na miłosne zbliżenie oraz wzmocnić seksualne doznania. Jak działają i które wybrać?
Tabletka sildenafilu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Tabletki na libido mają za zadanie zwiększać ochotę na seks oraz wzmagać doznania podczas zbliżenia. W aptekach dostępne są środki na popęd zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
 • Leki na popęd seksualny bez recepty często mają naturalny skład. Bazują głównie na wyciągach z roślin, które poprawiają ukrwienie narządów płciowych lub stymulują produkcję hormonów.
 • Stosowanie leków na libido na receptę zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Ich niewłaściwe stosowanie może źle wpływać na ciśnienie, pracę serca i inne funkcje organizmu.
SPRAWDŹ TEŻ: Witaminy dla mężczyzn na płodność - na poprawę nasienia. Jakie wybrać?
Spis treści

Reklama

Czym są tabletki na libido?

Terminem libido określa się siłę popędu seksualnego. Siła ta jest indywidualną cechą każdej kobiety i każdego mężczyzny, a ponadto nawet u jednej osoby nie jest wartością stałą, ale zmienia w zależności od wielu rozmaitych czynników. Mogą wpływać na nią:

 • kondycja psychiczna,
 • ogólny stan fizyczny,
 • codzienna dieta,
 • aktywność fizyczna,
 • gospodarka hormonalna

oraz inne czynniki, zarówno te pochodzące z wnętrza organizmu, jak i ze środowiska zewnętrznego. Spadek libido może być spowodowany innymi czynnikami u kobiet, a innymi u mężczyzn, ale bywa jednakowo kłopotliwy dla obu płci. Dlatego dość dużą popularnością cieszą się tabletki na libido.

Czym one są? To środki farmaceutyczne, których zadaniem jest wzmocnienie seksualnego pożądania i zwiększenia satysfakcji płynącej ze zbliżenia. Niektóre tabletki na zwiększenie libido dostępne są bez recepty, inne wyłącznie na receptę.

Istnieją ziołowe tabletki na popęd seksualny, o delikatnym działaniu oraz leki na libido zawierające hormony i substancje chemiczne. Wybór zależy przede wszystkim od podłoża powstałego problemu i jego zaawansowania.

Na rynku dostępne są specjalistyczne sklepy erotyczne oferujące produkty, które poprawiają i urozmaicają życie seksualne. Można w nich znaleźć zarówno środki farmakologiczne, jak i akcesoria erotyczne. Warto sprawdzić ich asortyment, gdyż dzięki bogatej ofercie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Reklama

Tabletki na popęd seksualny dla mężczyzn bez recepty

Dłuższą tradycję na rynku farmaceutycznym mają tabletki na popęd seksualny dla mężczyzn niż dla kobiet. Długo panował stereotyp, że brak popędu u panów równoznaczny jest z brakiem męskości, więc spadek libido często prowadził do frustracji i pogorszenia kondycji psychicznej.

Ponadto problem z potencją u mężczyzn jest bardziej widoczny i właściwie uniemożliwia zbliżenie, dlatego leki na poprawę libido u mężczyzn dostępne były znacznie wcześniej niż te dedykowane kobietom.

Niektóre tabletki na libido dla mężczyzn bez recepty to bezpieczne preparaty ziołowe zawierające w swym składzie np.:

 • żeń-szeń – zioło poprawiające ogólną wydolność organizmu, wspierające witalność, ale też pomagające zwalczać stres – jeden z najczęstszych czynników przyczyniających się do zaburzeń popędu,
 • maca – pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, poprawia więc również ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu zwiększa szanse na erekcję, bez wpływu na hormony płciowe.

Obecnie tabletki dla mężczyzn na libido zawierające sildenafil – najpopularniejszą substancję aktywną na zaburzenia erekcji – można kupić w Polsce bez recepty, ale tylko w stężeniu 50 mg. Jest to dawka początkowa, która doraźnie może rozwiązać problem, ale nie należy jej przekraczać bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Ranking tabletek na libido dla pań

Okazuje się jednak, że częściej ze spadkiem popędu seksualnego borykają się kobiety i że problem bywa w ich przypadku równie poważny. Tempo życia, ciągły stres, a także wahania hormonów spowodowane choćby zmianami cyklu miesiączkowego sprawiają, że seks staje się nieatrakcyjny, a czerpanie z niego przyjemności jest bardzo utrudnione. Dlatego współcześnie dostępne są również w aptekach tabletki na popęd seksualny dla pań.

Tabletki na libido dla kobiet mają różny skład. Niektóre z nich są naturalne, bazują za substancjach ziołowych, zawierają na przykład:

 • adaptogeny roślinne, pomagające w opanowaniu stresu i napięcia emocjonalnego,
 • ekstrakty z ziół (np. żeń-szenia, macy, miłorzębu japońskiego, palmy sabałowej) dodających energii, witalności i poprawiających ogólną kondycję.

Tego rodzaju tabletki na potencję dla pań dostępne bez recepty mogą okazać się skuteczne, kiedy zaburzenia mają łagodny charakter, wywołane są zmęczeniem czy innym czynnikiem przejściowym.

Oprócz ziołowych suplementów diety istnieją leki na damskie libido, np. wyrównujące w organizmie poziom hormonów odpowiedzialnych za popęd. Tych jednak nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Opinie o tabletkach na libido

Nawet eksperci są zdania, że ziołowe tabletki na popęd mogą być skuteczne u osób z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami pożądania seksualnego. Nie wykazują one jednak działania doraźnego (przyjmowane przed stosunkiem nie doprowadzą np. do natychmiastowej erekcji), mogą jednak wspomóc organizm w terapii długofalowej.

Pozytywne są opinie o tabletkach na libido zawierających substancje poprawiające ukrwienie narządów płciowych (np. żeń-szeń, maca, lukrecja). Rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje jednocześnie zwiększoną reakcję na bodźce dotykowe, skutecznie potęgując doznania.

Leki na libido wyrównujące poziom hormonów płciowych wykazują skuteczność popartą badaniami naukowymi, jednak ich przyjmowanie i dawkowanie zawsze powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ niewłaściwe zażywanie hormonów może nieść poważne skutki niepożądane.

Reklama

Tabletki na libido na receptę

Istnieją sytuacje, w których spadek lub całkowity brak popędu seksualnego wiąże się w poważniejszymi dysfunkcjami organizmu. Mogą to być znaczne zaburzenia hormonalne, choroby psychiczne czy inne choroby przewlekłe. Wówczas w leczeniu najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny nieprawidłowości.

Istnieją jednak leki zwiększające libido na receptę, które przyjmować można na wyraźne zalecenie lekarza, w sytuacji, w której zaburzenia mają charakter głęboki lub wynikają np. z niewłaściwego poziomu hormonów.

Tabletkami na libido na receptę są również środki zawierające sildenafil w stężeniu wyższym niż 50 mg. Substancja ta zwiększa ukrwienie narządów płciowych, u mężczyzn poprawia przepływ krwi przez ciała jamiste prącia, dzięki czemu poprawia jakość erekcji.

Sildenafilu nie można jednak stosować m. in. przy chorobach serca i wątroby czy zbyt niskim ciśnieniu. Dlatego przyjmowanie go w większych dawkach musi być zawsze uzgodnione z lekarzem.

Niektóre leki na libido na receptę mogą wywoływać działania niepożądane, dlatego środków takich nie wolno kupować na własną rękę (np. przez Internet). Składniki w nich zawarte mogą bowiem wpływać np. na ciśnienie tętnicze, pracę serca czy gospodarkę hormonalną.

Czytaj również

Bibliografia

 • G. Gałuszka, R. Gałuszka, A. Medalion, M. Borecki, W. Legawiec, Wpływ farmaceutyków na potencję i aktywność seksualną człowieka, w: Zdrowie publiczne standardem dobrostanu, pod red. K. Turowskiego, Lublin 2018 http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/Zdrowie-publiczne-standardem-dobrostanu.pdf [27.08.2021]
 • J. Oettingen, Dysfunkcje seksualne — podejście oparte na teorii poznawczej, w: Seksuologia Polska 2013, 11, 2, 68–75
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Domowe sposoby na potencję - które najlepsze?
Sposoby na erekcję
Podobne artykuły
Przeciętny rozmiar penisa
Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!