Martwica jałowa guzowatości kości piszczelowej

Martwica jałowa guzowatości kości piszczelowej występuje w późniejszym wieku dziecięcym i wczesnym młodzieńczym, wtedy gdy niedojrzały jeszcze szkielet zaczyna być poddawany zbyt intensywnym obciążeniom. Leczenie polega na oszczędzaniu kończyny i wyeliminowaniu wysiłku fizycznego. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne.

Spis treści

Martwica jałowa guzowatości kości piszczelowej  powstaje wskutek przewlekłych mikrourazów, spowodowanych pociąganiem guzowatości przez więzadło rzepki. Guzowatość piszczeli jest to struktura zlokalizowana w górnej, przedniej części kości piszczelowej.Schorzenie pojawia się częściej u chłopców, szczególnie aktywnych fizycznie.

Objawy martwicy jałowej guzowatości kości piszczelowej

Choroba objawia się głównie dolegliwościami bólowymi w okolicy guzowatości piszczeli, nasilającymi się po wysiłku fizycznym. Okolica guzowatości jest tkliwa na dotyk, może pojawić się obrzęk, ocieplenie skóry i wygórowanie tej okolicy. W późniejszym okresie może dojść do oddzielenia guzowatości piszczeli wyraźnie widocznego na zdjęciu radiologicznym.

Martwica jałowa guzowatości kości piszczelowej - leczenie

Osiągnięcie dojrzałości kostnej zwykle kończy chorobę. Leczenie choroby polega na:

  • oszczędzaniu kończyny,
  • wyeliminowaniu wysiłku fizycznego, 
  • w znacznym nasileniu dolegliwości na unieruchomieniu kończyny w ortezie tutorowej przez 2 tygodnie.

Tutor jest to aparat ortopedyczny zakładany na kolano w celu ograniczenia ruchu w stawie kolanowym.

Stosuję się także zabiegi fizykoterapeutyczne, głównie jonoforezę oraz lampę solux.

Leczenie operacyjne jest bardzo rzadko stosowane i tylko po zakończeniu wzrostu. Polega na operacyjnym przymocowaniu oderwanego fragmentu piszczeli do kości piszczelowej.

Przeczytaj także:

Bibliografia

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!