EEG-Biofeedback - bezpieczna metoda terapeutyczna dla mózgu

EEG biofeedback to metoda, która zapisuje przebieg fal mózgowych. Podobnie jak w klasycznym badaniu EEG do głowy osoby przyczepia się elektrody. Biofeedback EEG stosuje się natomiast w celach treningowych, aby zwiększyć skuteczność działania mózgu i poprawić koncentrację.
Badanie biofeedback mózgu
Źródło: 123RF

Spis treści

Problemy z nauką, koncentracją czy nadpobudliwością mogą brać się z zaburzeń w obszarze fal mózgowych. W różnych sytuacjach w mózgu powstają odmienne typy fal mózgowych. Fale alfa pojawiają się gdy jesteś odprężony i relaksujesz się. Fale beta – podczas codziennej aktywności i w momentach, gdy intelektualnie nad czymś pracujesz. Gdy zaczynasz medytować, wchodzić w trans lub hipnozę, w twoim mózgu pojawiają się fale theta. Natomiast w stanie głębokiego snu, twój mózg osiąga fale delta.

EEG Biofeedback – w czym pomaga?

EEG Biofeedback pomaga nauczyć się kontrolowania pracy swojego mózgu. Dzięki temu można przezwyciężyć różne problemy w codziennym funkcjonowaniu. Biofeedback EEG jest szczególnie pomocny w problemach z koncentracją.

Trening oparty o EEG biofeedback pomaga:

 • usprawnić koncentrację
 • zwiększyć kreatywność
 • zapanować nad emocjami
 • przyspieszyć myślenie
 • poprawić jakość snu
 • usprawnić pamięć
 • wprowadzić siebie w stan relaksu i opanować stres 
 • usprawnić motorykę ciała
 • w terapii dysortografii, dysleksji, dysgrafii

EEG Biofeedback – na czym polega?

Podczas treningu mózgu za pomocą EEG Biofeedbacku następuje zapis fal mózgowych. Podobnie jak w przebiegu klasycznego badania EEG elektrody zamieszczone na powierzchni głowy rejestrują zapis fal mózgowych w odpowiedzi na różne bodźce.

W czasie Biofeedbacku EEG, po założeniu elektrod na głowę, osoba musi koncentrować swoją uwagę na grze rozgrywającej się na monitorze komputera. Na przykład zadaniem osoby biorącej udział w treningu jest poruszanie piłką znajdującą się na monitorze, utrzymanie jej w odpowiednim kierunku, aby zmierzała w stronę bramki i do niej trafiła. Za wykonanie poleceń określonych w grze osoba otrzymuje punkty. Dodatkowo przez cały czas trwania treningu dokonuje się zapis fal mózgowych, jakie pojawiają się w mózgu osoby w trakcie wykonywania zadania.

Reklama

EEG Biofeedback – ile trwa?

Sterowanie przedmiotami na monitorze za pomocą fal mózgowych posiada efekt terapeutyczny.

 • W przypadku lekkich zaburzeń koncentracji, trening powinien trwać minimum 12 spotkań.
 • W sytuacji średnich zaburzeń koncentracji wskazane jest przeprowadzenie od 20 do 60 sesji EEG biofeedbacku.
 • Osobie, która cierpi na ciężkie zaburzenia koncentracji zaleca się od 60 do 100 sesji EEG biofeedbacku.

Czas pojedynczej sesji treningowej jest zróżnicowany i zależy od wieku osoby badanej, jego stanu emocjonalnego i psychoruchowego. Zazwyczaj sesja komputerowa trwa kilka minut, natomiast całe spotkanie zajmuje od 30 do 45 minut.

Czytaj też:

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!