Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak poprawić koncentrację w ciągu dnia? Gorzka czekolada i koenzym Q10

Jeśli w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie, a koncentracja sprawia ci problem, możesz sięgnąć po filiżankę kawy. Jest to jednak rozwiązanie, które pomoże na krótko. Już po upływie 40 minut będziesz jeszcze bardziej zmęczony, niż byłeś przed wypiciem tej filiżanki. Co zatem zrobić, aby poprawić koncentrację w ciągu dnia?
Koncentracja mózgu
Źródło: 123RF
Spis treści

Różne napoje energetyczne zawierające substancje pobudzające, bogate są również w sztuczny cukier. Z tego właśnie powodu są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia mózgu i mogą powodować problemy z koncentracją. Gdy cukier dostanie się do organizmu to rywalizuje z witaminami, mikroelementami oraz pierwiastkami niezbędnymi do życia komórki o dostanie się do jej wnętrza, i zwykle tę rywalizację wygrywa. Gdy przesadzisz z napojami energetycznymi, które zawierają dużą ilość cukru, komórki twojego organizmu nie zostaną właściwie odżywione, co zaburzy pracę twojego mózgu i koncentrację. Jakie produkty pomogą poprawić koncentrację?

Reklama

Gorzka czekolada poprawia koncentrację

Oprócz tego, że substancje pobudzające, które spożywasz na przykład w postaci napoju, prowadzą do wysokich wahań poziomu cukru we krwi, powodują też problemy z zasypianiem. W rezultacie tego nie możesz w pełni skorzystać z dobroczynnego działania snu, twój mózg nie jest w stanie się zregenerować w nocy, a ty na drugi dzień budzisz się zmęczony. W sytuacji, w której chcesz utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, zamiast pić kolejną filiżankę kawy, sięgnij po gorzką czekoladę. Jak gorzka czekolada wpływa na pracę mózgu?

  • Pobudzi ona twój mózg w sposób łagodniejszy niż kawa, ale zdecydowanie trwalszy.
  • Cały sekret działania gorzkiej czekolady tkwi w teobrominie. Jest to alkaloid, który rozluźnia mięśnie, pozwalając na rozszerzenie żył i tętnic. Dzięki temu krew w większych ilościach przedostaje się do mózgu i skutecznie go natlenia, wywołując trwały efekt pobudzający.

Przyzwyczailiśmy się do częstszego picia kawy ze względu na to, że daje nam ona szybki, odczuwalny zastrzyk energii. Należy pamiętać jednak o tym, że po tym intensywnym pobudzeniu, następuje równie szybki spadek, co w perspektywie całego dnia wzmaga tylko zmęczenie. Efekt taki nie istnieje w przypadku gorzkiej czekolady.

  • Działanie teobrominy utrzymuje się w organizmie cztery razy dłużej niż kofeiny, dzięki czemu twój mózg łatwiej się koncentruje, a ty jesteś pełen energii przez cały dzień.

Reklama

Koenzym Q10 dodaje energii i poprawia koncentrację

Koenzym Q10 jest substancją, która odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu energii we wszystkich komórkach organizmu – w tym w komórkach nerwowych budujących mózg. Dowiedz się, jak koenzym Q10 stymuluje pracę mózgu?

  • Nasz organizm produkuje większość potrzebnego koenzymu Q10, ale jego produkcja wraz z wiekiem spada.
  • Sam mózg zużywa 20-25% energii więc jest narządem, który wymaga dużej ilości koenzymu Q10.
  • W okresach intensywnej pracy, bądź nauki do egzaminu, kiedy musisz utrzymywać swoją koncentrację na wysokim poziomie, potrzebujesz jeszcze więcej koenzymu Q10.
  • Zdaniem badaczy farmakoterapia oparta na koenzymie Q10 posiada terapeutyczny wpływ na pamięć i koncentrację.
  • Pewną ilość koenzymu możemy dostarczyć naszemu mózgowi wraz z dietą.
  • Dobrym źródłem tej substancji jest mięso – głównie serca i podroby, tłuste ryby, pełne ziarno, orzechy i rośliny oleiste.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening mózgu
Trening mózgu - skuteczne sposoby
Mózg
Trening mózgu – wizualizacja
Chłopczyk w czapce pilota z drewnianym samolotem w dłoni
Ćwiczenie jogi poprawia koncentrację
Joga
Podobne artykuły
Ćwiczenia mnemotechniki
Mnemotechnika (mnemonika) - ćwiczenia i przykłady
Kobieta czytająca książkę
Szybkie czytanie – techniki i ćwiczenia
Koncentracja mózgu
Ćwiczenia na koncentrację
Koncentracja mózgu
Sposoby na poprawę koncentracji - glukoza i tlen
Kobieta w sportowym stroju grająca w tenisa stołowego
Trening mózgu - gra w ping-ponga

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!