Najzdrowsze miejsce w internecie

37 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, poród

37 tydzień ciąży oznacza dziewiąty miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Waga dziecka wynosi około 3000 g, a wzrost około 46 cm. Poród pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży uznaje się za poród terminowy, a noworodka, który urodził się w jego wyniku za donoszone dziecko.
Kobieta w 37 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży stanowi 9 miesiąc ciąży. Trzeci trymestr ciąży powoli dobiega końca, a wraz z nim zbliża się termin porodu. 

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Brzuch ciężarnej jest wielkości ogromnego arbuza, ale najpewniej opuścił się, gdyż macica w tym czasie nie mieści się już tuż pod mostkiem, a jej dno wędruje do obszaru usytuowanego około 3-4 cm pod mostkiem mieczykowatym. Dzięki temu ciężarnej powinno się lżej oddychać, jednak płód napierający na krocze sprawia, że częściej będzie odwiedzała toaletę.

Poza tym zdarzają się nieprzyjemne kuksańce w kość łonową.

Poród może rozpocząć się w każdej chwili, dlatego kobieta będąca w 37 tygodniu ciąży powinna być już spakowana do szpitala, najlepiej w dwie torby: jedną dla dziecka oraz drugą dla siebie. Listę niezbędnych rzeczy, które muszą znaleźć się w tych pakunkach, przyszła mama uzyska w szkole rodzenia albo w szpitalu, w którym zdecyduje się rodzić. Warto podpytać też koleżanek, które wcześniej rodziły, na pewno chętnie podpowiedzą, co należy zabrać ze sobą do szpitala.

Dziecko, które urodzi się z końcem 37 tygodnia ciąży uznaje się na donoszonego noworodka, a ciążę za donoszoną.

Warto przygotować wcześnej także niezbędne dokumenty, pamiętać o zabraniu ze sobą zestawu pobraniowego krwi pępowinowej i ustaleniu z najbliższymi kto z nich może zawikeźć rodzącą do szpitala i czy wszyscy mają zatankowane auta.

37 tydzień ciąży – waga dziecka

W ostatnich tygodniach życia płodowego maluch rośnie w zadziwiającym tempie przybierając tygodniowo około 300 gram. W 37 tygodniu ciąży dziecko waży około 3 kg, a jego długość z wyprostowanymi nóżkami sięga około 46 cm.

Taki mały tłuścioszek spokojnie powinien dać sobie radę rodząc się na początku dziewiątego miesiąca ciąży. Oprócz słusznej wagi i wzrostu, jego narządy są w pełni rozwinięte, a poszczególne układy: trawienny, krwionośny, oddechowy, wydalniczy i nerwowy funkcjonują bez zarzutu.

Płuca, które długo uczyły się oddychać, są już do tego zdolne, nerki – gotowe do działania, mózg – wyśmienicie naszykowany do życia pozapłodowego. Nawet wszystkie zmysły małego człowieczka stanowią zgrany zespół zmysłu dotyku, równowagi, smaku, węchu, słuchu i wzroku.

37 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży z reguły nie są tak częste i mocne, jak to się zdarzało jeszcze kilka tygodni temu. Wynika to z niewielkiej przestrzeni do poruszania się, jaką ma teraz płód. Wypełnia sobą całą macicę, a wód płodowych, ułatwiających mu przemieszczanie się oraz zapewniających mu poślizg, ubywa.

Wrażliwa przyszła mama wyczuje jednak z łatwością delikatniejsze „pukanie” swojego dziecka. Niektóre kopniaki mogą dać jej się jeszcze we znaki, zwłaszcza te „fundowane” w okolice kości łonowej.

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży to czas kiedy istotne może okazać się uważne przyglądanie się ruchom płodu. W razie niepokoju zbyt długim bezruchem dziecka lub nadmiernym, nerwowym rzucaniem się maleństwa po brzuchu, najlepiej niezwłocznie udać się do szpitala położniczego, w którym bez zbędnej zwłoki będzie można wykonać badanie KTG (kardiotokograficzne).

37 tydzień ciąży – skurcze przepowiadające

W 37 tygodniu ciąży skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa, stają się zwykłą codziennością dla ciężarnej. Ważna jest obecnie baczna ich obserwacja, liczenie skurczy oraz zwracanie uwagi na ich intensywność (tej zmiany nie da się przeoczyć).

Skurcze przepowiadające towarzyszą ciężarnej już od kilkunastu tygodni przygotowują macicę do porodu.

W dziewiątym miesiącu ciąży mogą występować nawet kilka razy dziennie. Jeśli ustępują po około 1-2 godzinach, nadal są skurczami treningowymi. Kiedy przekroczą tę barierę czasową, będą przybierały na sile i staną się regularne, można podejrzewać, że poród jest blisko.

Jeżeli oprócz regularnych, silnych i nieustępujących skurczy, pojawi się ból podbrzusza (taki jak na miesiączkę) oraz ból krzyża, nacisk na miednicę, wymioty, biegunka, zmienione kolorystycznie upławy i inne objawy, ciężarna powinna jak najszybciej dotrzeć do szpitala.

37 tydzień ciąży – poród

Poród w 37 tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli nastąpi pod koniec trwania tego tygodnia, nie stanowi niczego nietypowego. Noworodek urodzony pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży traktowany jest jak donoszone dziecko.

Warto zanim zacznie się akcja porodowa zadbać o kwestie organizacyjne związane z porodem. Między innymi dobrze jest ustalić jaki rodzaj porodu ciężarna sobie życzy: poród na wieloosobowej sali porodowej, poród rodzinny w wydzielonej przestrzeni szpitalnej, a może poród w wodzie.

Zapewne wiele z życzeń przyszłej mamy zweryfikują możliwości kadrowe, lokalowe, itp. danego szpitala. Dlatego należy dużo wcześniej dograć te ważne sprawy i jeśli takie są wymogi placówki, uiścić odpowiednią opłatę za poszczególne usługi.

Być może ciężarna będzie czuła się spokojniej i bezpieczniej jeśli będzie się nią opiekowała wyznaczona do niej położna. Można zapytać szpital o taką możliwość.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
Przeczytaj artykuł
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019
Płód dziecka
Przeczytaj artykuł
Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi
Dziecko leżące na łóżku
Przeczytaj artykuł
Stres w ciąży - czy szkodzi dziecku i jak silnie wpływa na ciążę? [E-BOOK]
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży
Zmiany w opiece okołoporodowej. Więcej korzyści dla kobiet ciężarnych
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?
Pobranie krwi pępowinowej
Jak długo można przechowywać krew pępowinową i co może wyleczyć?
kobieta w ciąży
Wszystko o ciąży - poradnik dla przyszłych rodziców