Parnter serwisu:

38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród

ciąża
Ciąża w 38 tygodniu ciąży jest uznawana za donoszoną. Dziewiąty miesiąc ciąży to czas wielkiego oczekiwania. Poród jest coraz bliżej, dziecko szykuje się do niego układając się główką w dół. Przyszła mama powinna teraz przede wszystkim odpoczywać i relaksować się.

38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Według kalendarza ciąży 38 tydzień ciąży to dziewiąty miesiąc ciąży i końcówka trzeciego trymestru ciąży. W tym momencie ciążę uznaje się za donoszoną, a dziecko urodzone w 38 tygodniu ciąży jest donoszonym noworodkiem.

Ciężarna może odczuwać skrajne emocje, z jednej strony – ekscytację spotkaniem ze swoim dzieckiem, które odbędzie się lada chwila, z drugiej – lęk o nie, niepokój związany z bólem porodowym, przebiegiem porodu, itp. Wciąż doskwierają jej takie objawy ciąży na tym etapie jak m.in.:

  • kłopoty ze snem,
  • zmęczenie,
  • obrzęk ciała,
  • duże piersi (z których może wyciekać już pokarm),
  • częste chodzenie do toalety,
  • skurcze przepowiadające,
  • problemy z poruszaniem się,
  • zdenerwowanie, itd.

Przyszła mama powinna zafundować teraz sobie dużą dawkę odpoczynku i relaksu.

9 miesiąc ciąży to najwyższy czas, by dograć szczegóły porodu, związane np. z wyborem placówki, w której kobieta chce rodzić, rodzaju porodu (poród rodzinny, poród w wodzie, poród na wspólnej sali porodowej z innymi ciężarnymi, itp.), przygotowanie niezbędnych dokumentów, spakowanie potrzebnych rzeczy dla siebie i dziecka do szpitala, w tym także zestawu pobraniowego krwi pępowinowej, ustalenie z najbliższymi kwestii dowiezienia przyszłej mamy do szpitala, czy odbioru jej z noworodkiem.

36 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, ruchy, poród, USG

38 tydzień ciąży – waga

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży waga ciężarnej najczęściej staje w miejscu, a nawet może nieznacznie spaść. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko co prawda sukcesywnie przybiera na wadze i nieznacznie na wzroście, jednak macica już nie rośnie, a ilość płynu owodniowego zmniejsza się. Przed rozwiązaniem kobiety ciężarne zwykle gubią około 1-1,5 kg. Taką sytuację traktuje się jako objaw przedporodowy.

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży najczęściej przekracza 3 kg, zakłada się jednak, że nie powinna być ona mniejsza niż 2,5 kg. Długość płodu z wyciągniętymi nóżkami osiąga około 50 cm. Jednak są większe i mniejsze dzieci na tym etapie ciąży i także będą mieściły się w normie.

Płód powinien być już przygotowany do akcji porodowej, dlatego jego narządy wewnętrzne są w tym okresie zwarte i gotowe na sygnał do porodu. Dziecko wygląda jak mały, śliczny człowiek i może już samodzielnie funkcjonować poza organizmem swojej żywicielki – mamy.

37 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, poród

38 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch ciężarnej w 38 tygodniu ciąży obniża się, dzięki czemu może ona się nacieszyć głębszym oddechem.

Wzrost macicy ustał, płód natomiast kontynuuje „popas”, jednak ma mniej miejsca na akrobatykę, dlatego ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży mogą być dużo spokojniejsze i mniej wyczuwalne niż wcześniej. To naturalna sytuacja i nie należy się nią przejmować dopóki aktywność dziecka jest zauważalna przez ciężarną.

Trzeci trymestr ciąży, zwłaszcza jego finisz, jest przepełniony sytuacjami kiedy brzuch twardnieje i nagle spina się. Dzieje się to coraz częściej, przybiera na sile i trwa coraz dłużej. To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające poród, które zwykle pojawiają się wieczorami oraz w nocy. Skurcze te skracają, rozszerzają i zmiękczają szyjkę macicy. Jeśli nie mijają po kilku godzinach, nie pomaga zmiana pozycji, prysznic, itp., można przyjąć, że poród rozpoczął się.

39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Poród, dolegliwości

38 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

Ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży to kwestia indywidualna każdej ciąży. Najczęściej jednak w tym czasie główka płodu wstawia się już do kanału miednicy, a dziecko przybiera pozę embrionalną. To prawidłowa pozycja, na którą położnicy czekają niekiedy aż do porodu.

Nie zawsze jednak płód obróci się na czas i zapewni swojej mamie książkowy poród. Nieraz dziecko układa się w pozycji pośladkowej, wstawiając do „rynny” miednicy pupę, nóżki wówczas znajdują się przy buzi, a główka pod żebrami ciężarnej. Inną pozą płodu jest kierowanie nóżki lub obu nóżek w dół, podczas gdy główka znajduje się u szczytu brzucha. Kolejna pozycja dziecka to leżenie bokiem w stosunku do kanału rodnego.

W sytuacji innego niż główkowe ułożenia płodu lekarz prowadzący ciążę lub odbierający poród decyduje o jego przebiegu. Być może zaordynuje użycie kleszczy podczas porodu naturalnego lub wykonanie cięcia cesarskiego.

40 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Żadnych oznak porodu

38 tydzień ciąży – poród

Kobieta będąca w 38 tygodniu ciąży nie powinna obawiać się porodu w tym czasie, ponieważ jej ciąża jest donoszona, a dziecko urodzone na tym etapie jest „pełnoprawnym”, zdrowym noworodkiem. Oczywiście to bardzo jednostkowa sytuacja, wiele zależy od przebiegu ciąży, stanu zdrowia płodu i przyszłej matki oraz samego porodu

Jakie są objawy porodu? Jeśli skurcze macicy są regularne, coraz częstsze i silne (bolesne), kobieta odczuwa ból podbrzusza, krzyża, nacisk na miednicę, ma mdłości, biegunkę, obfite, gęste i krwawe upławy (lub zabarwione inaczej niż dotąd), odeszły jej wody, itp., powinna jak najszybciej zgłosić się na porodówkę, gdyż zaczął się poród.

Warto zanim on nastąpi rozważyć sprawę znieczulenia zewnątrzoponowego. A jeśli kobieta się na nie zdecyduje, dobrze dowiedzieć się wcześniej czy w danym szpitalu taka usługa jest dostępna, czy jest dodatkowo płatna, jakie warunki trzeba spełniać, itd.

Nie wszystkie usługi ujęte w planie porodu są refundowane - wśród nich bywa znieczulenie zewnątrzoponowe, indywidualna opieka położnej czy pozyskanie krwi pępowinowej. Aby z nich skorzystać należy wcześniej podpisać stosowne umowy, których nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. W przypadku pozyskania krwi pępowinowej warto rozważyć bank już na początku 3. trymestru ciaży, by nawet poród w 38. tygodniu nie pokrzyżował planów  w zabezpieczeniu przyszłości naszego dziecka.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA