} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

6 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. USG, objawy, waga

Szósty tydzień ciąży to według kalendarza ciąży drugi miesiąc ciąży oraz pierwszy trymestr ciąży. Objawy ciąży to indywidualne odczucie każdej ciężarnej. Mogą być teraz nasilone lub ledwie odczuwalne. Niektóre kobiety spodziewające się dziecka mogą już zauważyć niewielki wzrost swojej wagi. USG wykonane na tym etapie prawdopodobnie zlokalizuje zarodek, a także pomoże określić jego wielkość i termin porodu.
Kobieta podczas badania ultrasonografem u ginekologa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

6 tydzień ciąży – kalkulator ciąży

Według kalkulatora ciąży - 6 tydzień ciąży to drugi miesiąc ciąży i jednocześnie pierwszy trymestr ciąży.

Ciąża jest jeszcze niewidoczna, choć kobieta spodziewająca się dziecka może już niekiedy dostrzec zaokrąglenie się jej podbrzusza oraz powiększenie piersi.

Kalendarz ciąży wskazuje na szósty tydzień ciąży, jednak płód ma dopiero cztery tygodnie. Jest to czas jego intensywnego rozwoju.

Kobieta w szóstym miesiącu ciąży zwykle ma już świadomość bycia w ciąży, potwierdzoną testem ciążowym, a być może także badaniem ginekologicznym lub ultrasonograficznym.

Ciężarna zna przewidywany termin porodu, który oblicza się według następującej reguły: do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok. Kalkulator ciąży nie jest w stu procentach pewny, jednak daje szacunkowe informacje na temat spodziewanej daty porodu. Do uzyskanej w ten sposób daty lekarz z reguły dodaje i odejmuje 2 tygodnie, tak żeby w kontekście porodu poruszać się między 38, a 42 tygodniem ciąży. Dziecko urodzone w tym przedziale czasowym uznaje się za donoszone.

Reklama

6 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży w szóstym tygodniu ciąży mogą być już bardzo odczuwalne przez przyszłą mamę. Zdarza się, że kobietę mogą ominąć niedogodności związane z pierwszymi objawami ciąży.

Ciężarna poza brakiem menstruacji może zaobserwować u siebie:

 • tkliwość i powiększenie się biustu,
 • mdłości,
 • wymioty oraz inne dolegliwości trawienne, jak zgaga, zaparcia, wzdęcia,
 • częste oddawanie moczu,
 • białe upławy z pochwy,
 • zmęczenie i ospałość,
 • niezwykłą czułość węchu (jedne potrawy będą jej odpowiadały, inne – „śmierdziały”, tak że nie będzie w stanie wziąć ich do ust),
 • niechęć do jedzenia,
 • ból głowy,
 • omdlenia,
 • uczucie kręcenia się w głowie,
 • wahania nastroju.

Wszystkie symptomy ciążowe kobieta powinna zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę żeby upewnić się co do ich zwyczajowości oraz postępowania. Nie jest dobrym pomysłem, żeby ciężarna przyjmowała leki bez recepty na własną rękę. Jeśli zajdzie taka konieczność, zdecyduje o tym lekarz. 

Reklama

6 tydzień ciąży – waga w ciąży

Waga w ciąży stanowi zjawisko bardzo indywidualne dla każdej ciężarnej. Prawidłowy przyrost wagi w ciąży to wyznacznik „dobrego tycia” w ciąży. Jednak kobieta także powinna zwracać uwagę na jednostkowość swojego przypadku i wspólnie z lekarzem określić zdrowe i dopuszczalne dla niej ramy wzrostu masy ciała w ciąży. Wiele zależy od jej budowy ciała, wagi sprzed ciąży, przypadłości i chorób, które obciążają jej metabolizm, przebiegu ciąży, itd.

Przyjmuje się, że statystyczna ciężarna powinna przytyć w pierwszym trymestrze ciąży około 1,5-2 kg. W drugim trymestrze ciąży przeciętna kobieta spodziewająca się dziecka przybywa na wadze o około 5-7 kg, natomiast w trzecim – jej waga wzrasta o kolejne 4-5 kg. Całkowity, uznawany za bezpieczny przyrost masy ciała w ciągu całej ciąży powinien mieścić się pomiędzy 12, a 17 kg.

Reklama

6 tydzień ciąży – rozwój płodu

Na rozwój płodu w szóstym tygodniu ciąży składa się przede wszystkim kształtowanie się mózgu, serca (które mniej więcej w tym czasie zaczyna bić), organów niezbędnych do pracy układu pokarmowego, pranercza i innych narządów.

Embrion wygląda jeszcze jak kijanka, jednak już niedługo jego ogonek zaniknie i coraz bardziej zacznie przypominać małego człowieczka. Już teraz u zarodka można dostrzec, oprócz ogona, główkę i tułów. Tworzą się zawiązki ramion i nóżek. Formują się oczy, koniuszek nosa, uszy, język, szczęki, policzki oraz broda. Płód dysponuje już krwioobiegiem.

Mały bohater osiąga około 4 milimetrów wzrostu mierzonego od czubka główki do pośladków. Pod koniec drugiego miesiąca będzie miał długość około 2,5 cm.

Reklama

6 tydzień ciąży – USG

Jeżeli na tym etapie ciąży lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne, najczęściej używa do niego USG dopochwowego, który jest czulszym urządzeniem. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu na początku ciąży daje większe prawdopodobieństwo odkrycia zarodka.

W nieco późniejszej ciąży – około 7-8 tygodnia ciąży – z reguły wykonuje się zwykłe USG ciąży – jako pierwsze tego typu badanie w czasie ciąży. Podczas tego badania lekarz ocenia czy zarodek prawidłowo zagnieździł się w macicy, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, określa też wiek płodu i przewidywany termin porodu. Poza tym ginekolog sprawdza prawidłowość budowy macicy i zwraca uwagę na ryzyko ewentualnych nieprawidłowości i powikłań ciąży.

Badanie ultrasonograficzne w ciąży uznawane jest za całkowicie bezpieczne dla płodu i przyszłej mamy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!