0,9% Sodium chloride - Braun

Reklama

Działanie

Fizjologiczny roztwór chlorku sodu jest płynem zbliżonym pod względem ciśnienia osmotycznego i zawartości sodu do osocza krwi i płynu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Chlor i sód są elektrolitami niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich niedobór może być przyczyną wielu poważnych stanów, które wymagają szybkiego wyrównywania. 100 ml zawiera 15,4 mmol sodu i 15,4 mmol chloru. Osmolarność wynosi 308 mosmol/l.

Wskazania

Uzupełnianie płynów i elektrolitów w alkalozie hipochloremicznej. Niedobór chlorków. Krótkoterminowe uzupełnianie objętości śródnaczyniowej. Odwodnienie hipotoniczne lub izotoniczne. Roztwór do rozpuszczania stężonych elektrolitów i leków nie wykazujących niezgodności farmaceutycznych. Zewnętrznie do przepłukiwania ran oraz nawilżania opatrunków i tamponów na ranach.

Przeciwwskazania

Przewodnienie.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować w hipokaliemii, hipernatremii, hiperchloremii oraz w zaburzeniach, w przypadku których zalecane jest ograniczenie podawania sodu, takie jak: niewydolność serca, uogólnione obrzęki, obrzęk płuc, nadciśnienie tętnicze, rzucawka, ciężka niewydolność nerek. Należy unikać szybkiego wlewu dożylnego preparatu w przypadku odwodnienia hipertonicznego ze względu na wzrost stężenia jonów sodowych w surowicy oraz zwiększoną osmolarność. Niezbędne jest monitorowanie jonogramu w surowicy, równowagi płynowej i kwasowo-zasadowej.

Ciąża i laktacja

W związku z tym, że stężenia sodu i chloru są zbliżone do naturalnie występujących w organizmie człowieka, nie należy spodziewać się szkodliwego działania, pod warunkiem, że lek jest stosowany zgodnie ze wskazaniami. Należy zachować ostrożność w przypadku występowania rzucawki.

Działania niepożądane

Większe ilości preparatu mogą spowodować hipernatremię i hiperchloremię.

Dawkowanie

Dożylnie, indywidualnie w zależności od stanu klinicznego, wieku, masy ciała pacjenta oraz zapotrzebowania na wodę i elektrolity. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 ml/kg mc./dobę (6 mmol sodu/kg mc./dobę). Nie przekraczać szybkości wlewu do 5 ml/kg mc./h (1,7 kropli/kg mc./min.). W leczeniu ostrego niedoboru płynów, np. bezpośredni lub objawowy wstrząs hipowolemiczny, zastosować można większe dawki i wyższą szybkość infuzji, np. infuzję ciśnieniową. Ilość roztworu stosowanego do przepłukiwania ran lub nawilżania uzależniona jest od rzeczywistego zapotrzebowania. W przypadku podawania preparatu należy wziąć pod uwagę całkowitą dobową ilość przyjmowanych płynów.

Reklama

Uwagi

Pharmindex