Znajdź lek

Aescin

Spis treści

Działanie

Preparat o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i poprawiającym stan napięcia naczyń krwionośnych. Zawiera mieszaninę saponin z nasion kasztanowca. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Zwiększa tonus ściany naczyń żylnych, co jest wynikiem stymulującego działania alfa-escyny na wydzielanie hormonów kory nadnerczy, produkcję prostaglandyny PGF w ścianie naczyń oraz na uwalnianie noradrenaliny w zakończeniach włókien nerwowych, a także działania metabolitów escyny podobnych do hormonów kory nadnerczy. Związki te są odpowiedzialne za wzrost napięcia komórek mięśniowych ściany naczyń żylnych. Escyna po podaniu doustnym dobrze się wchłania. Wydala się z żółcią i moczem oraz w znacznym stopniu wiąże z białkami osocza.

Wskazania

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu. Leczenie zapalenia żył kończyn dolnych. Profilaktyka i leczenie krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i okres karmienia piersią.