Aesciner retard

Spis treści

Aesciner retard - skład

1 kaps. zawiera 240-290 mg suchego wyciągu z nasion kasztanowca zwyczajnego (HCE 50) standaryzowanego na zawartość 50 mg glikozydów triterpenoidowych w przeliczeniu na escynę.

Aesciner retard - Działanie

Suchy wyciąg z nasion kasztanowca zawiera mieszaninę glikozydów triterpenoidowych (saponin triterpenoidowych), w tym również ß-escynę. Wyciąg z nasion kasztanowca chroni ściany naczyń poprzez usuwanie wolnych rodników oraz działa uszczelniająco na endothelium naczyń żylnych, zwiększa napięcie naczyń żylnych, zmniejsza uwalnianie enzymów lizosomalnych z kompartmentów międzykomórkowych, poprawia właściwości hemodynamiczne naczyń żylnych, poprawia bilans gospodarki mukopolisacharydowej, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych dla makromolekuł, przez co zapobiega powstawaniu obrzęku. Biodostępność escyny po podaniu doustnym wyciągu suchego z nasion kasztanowca w postaci kaps. o przedł. uwalnianiu wynosi 50% (44-70%). Cmax w surowicy krwi występuje około 2,5±2,08 godziny od podania kapsułki. T0,5 w surowicy krwi wynosi 17,57±6,38. Niska wartość klirensu nerkowego escyny wynosząca od 1,9 mL/min do 4,8 mL/min wskazuje na głównie na metabolizm w wątrobie i krwi. Wydalanie następuje głównie z moczem. Po podaniu doustnym 0,11% (po podaniu 50 mg escyny w postaci suchego wyciągu z nasion kasztanowca w kaps. o przedł. uwalnianiu) jest wydalana w postaci niezmienionej escyny. Escyna jest w pełni dializowalna.

Aesciner retard - wskazania

Przewlekła niewydolność żylna (obrzęk kończyn dolnych oraz związane z tym dolegliwości: ból i uczucie ciężkości, nocne skurcze łydek, uczucie napięcia żył, świąd).

Aesciner retard - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną tj. suchy wyciąg z nasion kasztanowca lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Aesciner retard - ostrzeżenia

W przypadku nieodpowiedniej lub niewystarczającej odpowiedzi na leczenie objawowe, należy skontaktować się z lekarzem z uwagi na inne możliwe przyczyny obrzęku.

Aesciner retard - ciąża

Z uwagi na brak wystarczających danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią, preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.

Aesciner retard - efekty uboczne

W nielicznych przypadkach notowano nudności i objawy żołądkowe o niewielkim nasileniu oraz świąd, ból głowy i zawroty głowy. W odosobnionych przypadkach obserwowano reakcje alergiczne (nadwrażliwości). Obserwowano zwiększoną częstość akcji serca oraz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Obserwowano nieregularne miesiączki.

Aesciner retard - interakcje

W przypadku jednoczesnego stosowania preparatu zwiększającego ryzyko krwawienia należy przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się z lekarzem.

Aesciner retard - dawkowanie

Doustnie: 1 kaps. 2 razy na dobę przed posiłkiem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. W przypadku wystąpienia łagodnych objawów żołądkowo-jelitowych, kapsułkę należy przyjmować do posiłku. Preparat może być stosowany długoterminowo.

Aesciner retard - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex