Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Aleve

Spis treści

Reklama

Aleve - skład

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu.

Reklama

Aleve - działanie

Lek z grupy NLPZ do stosowania miejscowego. Mechanizm działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn. Ponadto wpływa hamująco na aktywność lizosomów, interleukinę-1 i niszczy wolne rodniki. Zawarty w preparacie mentol wywołuje na skórze uczucie chłodu, zmniejsza wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych, powoduje miejscowe przekrwienie tkanek oraz ułatwia przenikanie naproksenu przez skórę. Naproksen podawany miejscowo na skórę wykazuje znaczną kumulację w naskórku, skórze właściwej i w tkance mięśniowej; we krwi osiąga bardzo małe stężenie.

Aleve - wskazania

Miejscowo: bóle mięśniowo-stawowe, choroba zwyrodnieniowa stawów, stany zapalne stawów, stany zapalne tkanek miękkich (zapalenie ścięgien i więzadeł stawowych).

Reklama

Aleve - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naproksen, inne leki z grupy NLPZ lub substancje pomocnicze preparatu. III trymestr ciąży.

Reklama

Aleve - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznych (wysypka, świąd, zaczerwienienie) na leki z grupy NLPZ. Ze względu na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwioobiegu, zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, wątroby, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną oraz jeśli lek jest stosowany długotrwale i na duże powierzchnie skóry. Nie stosować u dzieci (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku).

Reklama

Aleve - ciąża

Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze ciąży można stosować tylko, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Aleve - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumieni, świąd, pieczenie), wysypka pęcherzykowa o różnym nasileniu. Może wystąpić nadwrażliwość na światło. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (np. nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości).

Aleve - interakcje

Nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami, jednak w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry nie można wykluczyć interakcji, charakterystycznych dla ogólnego stosowania naproksenu.

Aleve - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: około 4 cm żelu rozprowadzić w miejscu bólu i wmasować do całkowitego wchłonięcia, stosować 4-5 razy na dobę.

Aleve - uwagi

Nie stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany, stany zapalne skóry oraz błony śluzowe. Nie stosować pod opatrunki. Unikać kontaktu z oczami. W trakcie leczenia oraz 2 tyg. po jego zakończeniu należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).


Podobne leki
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin
Felogel

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!