Allergocrom

Reklama

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Stabilizuje błonę komórek tucznych poddanych działaniu antygenów i tym samym zapobiega ich degranulacji oraz uwalnianiu mediatorów chemicznych (histamina, kininy, prostaglandyny, lekotrieny). Kromoglikan sodowy jest również antagonistą wapnia. Blokuje receptor IgE połączony z kanałem wapniowym i tym samym blokuje przepływ wapnia do komórki - w efekcie degranulacja komórek tucznych jest spowolniona. Po podaniu do worka spojówkowego kromoglikan sodowy prawie nie wchłania się układowo (ok. 0,03%).

Wskazania

Ostre i przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci poniżej 4 lat nie zostało określone.

Ciąża i laktacja

Po wieloletnim stosowaniu nie stwierdzono działania teratogennego. Mimo to należy starannie rozważyć korzyści i ryzyko ze stosowania leku w pierwszym i dalszych trymestrach ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

W rzadkich przypadkach może wystąpić przemijające pieczenie oczu, uczucie obecności ciała obcego w oku, przekrwienie i obrzęk spojówek. Objawy te zwykle samoistnie ustępują.

Dawkowanie

Dorośli, młodzież i dzieci: 1 kropla do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Leczenia preparatem nie należy przerywać po ustąpieniu objawów, należy je kontynuować aż do ustania kontaktu z alergenem, np.: pyłkami kwiatów, kurzem.

Reklama

Uwagi

Używanie miękkich soczewek kontaktowych ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego jest przeciwwskazane. Jeżeli, pomimo występującego alergicznego zapalenia oka, pacjent może używać twardych soczewek kontaktowych, przed zakropleniem leku należy zdjąć twarde soczewki kontaktowe, zakroplić lek, a soczewki założyć ponownie po 15 min. Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić przez kilka minut przemijające zaburzenia widzenia, co może wydłużyć czas reakcji u osób prowadzących pojazdy oraz obsługujących maszyny.

Pharmindex