ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Almirid

Spis treści

Reklama

Almirid - skład

1 tabl. zawiera 20 mg metanosulfonianu α-dihydroergokryptyny.

Reklama

Almirid - działanie

Lek z grupy alkaloidów sporyszu o działaniu ochronnym na układ nerwowy oraz działaniu dopaminergicznym. Działanie ochronne wykazuje poprzez aktywację enzymów antyoksydacyjnych - zwiększa w mózgu zawartość glutationu, chroniącego przed cytotoksycznym działaniem wolnych rodników, których powstawanie nasila się wraz z procesem starzenia, pod wpływem czynników toksycznych, a także w niektórych procesach degeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona. Poza tym wykazuje duże powinowactwo do receptorów dopaminergicznych istoty czarnej i układu limbicznego, działając na nie agonistycznie. W związku z tym wykazuje działanie w chorobach wywołanych przez niedobór dopaminy (choroba Parkinsona). Po podaniu doustnym lek wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi w ciągu 1 h. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie z żółcią. T0,5 wynosi 12 h.

Reklama

Almirid - wskazania

Choroba Parkinsona w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z lewodopą. Leczenie migreny.

Reklama

Almirid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na metanosulfonian dihydroergokryptyny lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża lub jej podejrzenie oraz okres karmienia piersią. Ciężka niewydolność wątroby. Dzieci.

Reklama

Almirid - ostrzeżenia

U pacjentów z akromegalią i równoczesną chorobą wrzodową (czynną lub w wywiadzie) należy rozważyć alternatywny sposób leczenia ze względu na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie chorych. Podczas stosowania dużych dawek należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z: zaburzeniami psychotycznymi, ciężkimi schorzeniami układu krążenia, chorobą wrzodową oraz krwawieniami z przewodu pokarmowego, w wywiadzie. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów leczonych równocześnie innymi alkaloidami sporyszu lub lekami obniżającymi ciśnienie krwi.

Reklama

Almirid - ciąża

Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Almirid - efekty uboczne

Obserwowano: nudności, wymioty, bóle brzucha, zgagę, niestrawność, zaparcie, ból i zawroty głowy, przyspieszoną czynność serca, obniżenie ciśnienia tętniczego - w tym hipotonię ortostatyczną, omdlenia, osłabienie, senność lub niepokój. W sporadycznych przypadkach występowały wykwity skórne. Działania niepożądane pojawiają się głównie na początku leczenia i są zazwyczaj przemijające. Podczas leczenia skojarzonego z lewodopą stwierdzono częstsze występowanie takich objawów, jak: bóle brzucha, zgaga, niedociśnienie, ból głowy. Istnieją doniesienia o występowaniu obrzęków i omamów. U chorych z bólami głowy lub chorobą Parkinsona, u których jednocześnie występuje mlekotok lub wtórny prolaktynozależny brak miesiączki, zaburzenia miesiączkowania lub akromegalia, stosowanie leku może przywrócić płodność - w takich przypadkach w czasie leczenia zalecane jest stosowanie niehormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Almirid - interakcje

Lek hamuje działanie leków zmniejszających aktywność układu dopaminergicznego, takich jak np. neuroleptyki. Jednoczesne stosowanie z innymi alkaloidami sporyszu, a także z lekami obniżającymi ciśnienie krwi może nasilić działanie tych leków. Alkohol może zmniejszyć tolerancję na lek. Nie stwierdzono interakcji leku z lewodopą, selegiliną i lekami przeciwcholinergicznymi.

Almirid - dawkowanie

Doustnie. Choroba Parkinsona: zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg 2 razy na dobę; dawka podtrzymująca - 30-40 mg na dobę i może być zwiększona do 120 mg na dobę. Dawkę należy zwiększać stopniowo o 10 mg na dobę co 2 tyg. Lek należy przyjmować na czczo. Migrena: preparat jest skuteczny wyłącznie w profilaktyce bólu głowy i nie należy go stosować w leczeniu doraźnym w celu przerwania ostrego napadu bólu głowy. Dawka początkowa (przez 2 tyg.) wynosi 10 mg raz dziennie, wieczorem przed snem; dawka podtrzymująca - 10 mg 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Lek należy podawać w cyklach - zaleca się aby cykl nie trwał dłużej niż 6 miesięcy.

Almirid - uwagi

Należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.


Podobne leki
Requip
Pronoran
Neupro
Adartrel

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!