Aminoplasmal

Reklama

Działanie

Preparat do żywienia pozajelitowego zawierający aminokwasy i podstawowe elektrolity. Zestaw aminokwasów jest niezbędny do syntezy białek organizmu. W celu prawidłowego wykorzystania podawanych aminokwasów, zapotrzebowanie energetyczne powinno być pokryte przez jednoczesny wlew węglowodanów i tłuszczów. Wartość energetyczna: 600 kcal/l (2510 kJ/l). 1 l dostarcza 24,0 g azotu, pH roztworu wynosi 5,5-7,0. Osmolarność: 1480 mosmol/l.

Wskazania

Żywienie parenteralne, profilaktyka i terapia niedoborów białka w okresach przed i pooperacyjnych, po urazach, oparzeniach i w ciężkich chorobach. Preparat może być stosowany w połączeniu z odpowiednimi preparatami o wysokich wartościach energetycznych (emulsje tłuszczowe i roztwory węglowodanowe) i elektrolitami.

Przeciwwskazania

Zaburzenia metabolizmu aminokwasów, ostra niewydolność nerek, niewydolność wątroby, kwasica, stany przewodnienia, niedobór potasu. Roztworu nie należy podawać dzieciom do 2 rż., gdyż zawartość substancji odżywczych nie odpowiada wymaganiom pediatrycznym.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych na temat stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią należy rozważyć korzyści i ewentualne ryzyko.

Działania niepożądane

Przedawkowanie lub zbyt szybki wlew mogą spowodować wystąpienie objawów nietolerancji: nudności, dreszcze, wymioty, zaburzenia równowagi aminokwasowej. W takiej sytuacji należy przerwać podawanie i kontynuować przy zmniejszonej prędkości podawania.

Interakcje

Preparat może być podawany z innymi preparatami do żywienia pozajelitowego przy dowiedzionej uprzednio zgodności farmaceutycznej i chemicznej.

Dawkowanie

We wlewie dożylnym, zgodnie z zapotrzebowaniem na aminokwasy, elektrolity i płyny podaje się do 6,5-13 ml/kg m.c./dobę co odpowiada 1-2 g aminokwasów/kg m.c./dobę. Preparat należy podawać z szybkością do 0,6 ml/kg m.c./h (0,09 g aminokwasów/kg m.c./h) lub dla pacjentów o m.c. 70 kg - do 40 ml/h (6,0 g aminokwasów/h). Elektrolity należy dodawać w razie potrzeby. U pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby dawkowanie dobiera się indywidualnie.

Reklama

Uwagi

Należy kontrolować poziom płynów i elektrolitów. Szczególnej kontroli wymagają pacjenci ze wzrastającą osmolarnością osocza.

Pharmindex