Antivir

Reklama

Działanie

Lek przeciwwirusowy do stosowania miejscowego. Wykazuje silne działanie na wirusy opryszczki (herpes simplex typ I i II) oraz wirusa półpaśca (varicella zoster). Po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir przekształca się w postać czynną - trifosforan acyklowiru, która - będąc substratem dla polimerazy DNA wirusa - zapobiega dalszej syntezie wirusowego DNA. Po zastosowaniu miejscowym acyklowir jedynie w nieznacznym stopniu wchłania się do krwi.

Wskazania

Leczenie miejscowe zakażeń wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej herpes simplex: opryszczka wargowa (wywołana przez HHV-1) i opryszczka narządów płciowych (wywołana przez HHV-2).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir.

Środki ostrożności

Nie stosować na błony śluzowe, unikać kontaktu z oczami. Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów ze zmniejszoną odpornością.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Acyklowir podany układowo przenika do mleka kobiecego (zachować ostrożność stosując acyklowir miejscowo w okresie karmienia piersią).

Działania niepożądane

Niezbyt często: łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry, świąd i przemijające pieczenie lub mrowienie. Rzadko obserwowano rumień i kontaktowe zapalenie skóry, zwłaszcza na alkohol cetylowy (substancja pomocnicza). Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy.

Dawkowanie

Cienką warstwę kremu nanosi się na chorobowo zmienioną skórę 5 razy na dobę (co 4 h) przez 5 dni, a w przypadkach trudno gojących się zmian przez 10 dni. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej po wystąpieniu pierwszych objawów.

Reklama

Uwagi

Pharmindex