Antotalgin

Spis treści

Antotalgin - skład

Krople zawierające w 10 g: 1000 mg fenazonu i 9 g glicerolu.

Antotalgin - Działanie

Fenazon zawarty w kroplach działa przeciwgorączkowo, słabo przeciwbólowo i spazmolitycznie przez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej; wykazuje działanie miejscowo znieczulające, po zastosowaniu zewnętrznie do przewodu słuchowego efekt przeciwbólowy zależy głównie od działania przeciwzapalnego leku.

Antotalgin - wskazania

Do stosowania zewnętrznie (krople do uszu) jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy w leczeniu miejscowym chorób uszu po konsultacji laryngologa.

Antotalgin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek, alergia pirazolowa. Pozostałe przeciwwskazania należy traktować jako względne, w sytuacji gdy nie jest możliwa do oceny ilość fenazonu wchłonięta do organizmu: ostra niewydolność nerek i/lub wątroby, zmiany w obrazie morfologicznym krwi (niedokrwistość, agranulocytoza, leukopenia), ostra porfiria wątrobowa, wrodzony niedobór G-6-PD. U dzieci tylko na wyraźne zlecenie lekarza, tylko przy bezwzględnej konieczności.

Antotalgin - efekty uboczne

Nawet przy niewielkich dawkach wchłoniętego fenazonu mogą wystąpić objawy toksyczne, ponieważ wiąże się to z osobniczą nadwrażliwością na lek (agranulocytoza, uszkodzenie szpiku). Stosowany miejscowo może wywołać złuszczające zapalenie skóry (u około 0,1% chorych).

Antotalgin - dawkowanie

Miejscowo w postaci kropli do uszu w bolesnych stanach zapalnych po 5 kropli do przewodu słuchowego zewnętrznego 3-5 razy dziennie. Otwór słuchowy zewnętrzny założyć watą lub opatrunkiem na całe ucho.

Antotalgin - uwagi

Pharmindex