Antotalgin

Reklama

Działanie

Fenazon zawarty w kroplach działa przeciwgorączkowo, słabo przeciwbólowo i spazmolitycznie przez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej; wykazuje działanie miejscowo znieczulające, po zastosowaniu zewnętrznie do przewodu słuchowego efekt przeciwbólowy zależy głównie od działania przeciwzapalnego leku.

Wskazania

Do stosowania zewnętrznie (krople do uszu) jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy w leczeniu miejscowym chorób uszu po konsultacji laryngologa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek, alergia pirazolowa. Pozostałe przeciwwskazania należy traktować jako względne, w sytuacji gdy nie jest możliwa do oceny ilość fenazonu wchłonięta do organizmu: ostra niewydolność nerek i/lub wątroby, zmiany w obrazie morfologicznym krwi (niedokrwistość, agranulocytoza, leukopenia), ostra porfiria wątrobowa, wrodzony niedobór G-6-PD. U dzieci tylko na wyraźne zlecenie lekarza, tylko przy bezwzględnej konieczności.

Działania niepożądane

Nawet przy niewielkich dawkach wchłoniętego fenazonu mogą wystąpić objawy toksyczne, ponieważ wiąże się to z osobniczą nadwrażliwością na lek (agranulocytoza, uszkodzenie szpiku). Stosowany miejscowo może wywołać złuszczające zapalenie skóry (u około 0,1% chorych).

Dawkowanie

Miejscowo w postaci kropli do uszu w bolesnych stanach zapalnych po 5 kropli do przewodu słuchowego zewnętrznego 3-5 razy dziennie. Otwór słuchowy zewnętrzny założyć watą lub opatrunkiem na całe ucho.

Reklama

Uwagi

Pharmindex