Aphtin

Spis treści

Aphtin - skład

1 g roztworu zawiera 200 mg boraksu.

Aphtin - Działanie

Boraks (czteroboran sodu) wykazuje działanie antyseptyczne i dezynfekujące. Hamuje rozwój drożdżaków Candida albicans. Jest wykorzystywany w leczeniu pleśniawek, zakażeń błon śluzowych jamy ustnej bakteriami Gram-dodatanimi oraz pomocniczo w infekcjach spowodowanych Gram-ujemna pałeczką ropy błękitnej. Stosowany na błony śluzowe jamy ustnej przenika do krążenia ogólnego; w około 50% jest wydalany z moczem w ciągu 24 h.

Aphtin - wskazania

Leczenie pleśniawek - zakażeń drożdżakowych błony śluzowej jamy ustnej, zakażeń bakteriami Gram-dodatnimi, pomocniczo w leczeniu zakażeń spowodowanych Gram-ujemną pałeczką ropy błękitnej.

Aphtin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub na kwas borowy. Nie stosować na rozległe rany i skaleczenia. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Aphtin - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Nie stosować długotrwale. Nie połykać.

Aphtin - ciąża

Z danych otrzymanych z ograniczonej liczby zastosowań preparatu w okresie ciąży nie wynika szkodliwe działanie substancji czynnej leku na przebieg ciąży i stan zdrowia płodu/noworodka. Brak jest innych istotnych danych epidemiologicznych. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Aphtin - efekty uboczne

Mogą wystąpić: brak łaknienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunki), zaburzenia menstruacji, stany splątania, drgawki, niedokrwistość, osłabienie. U dzieci poniżej 3 rż., a także przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie błony śluzowej, czteroboran sodu może się wchłaniać i wywierać uogólnione działania niepożądane.

Aphtin - dawkowanie

Miejscowo na śluzówkę jamy ustnej: kilka razy na dobę pędzlować jamę ustną, wcierając roztwór w zakażone miejsca. U dzieci powyżej 1 rż. nie stosować dłużej niż 3-5 dni. U dzieci poniżej 1 rż. lek należy stosować w porozumieniu z lekarzem.

Aphtin - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex