Aphtin Aflofarm

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym. Mechanizm działania związany jest z miejscowym podniesieniem pH przez jony wodorotlenowe uwalniane w procesie dysocjacji. Po podaniu zewnętrznym czteroboran sodu rozmieszcza się głównie w błonie śluzowej w okolicy miejsca aplikacji. Niewielka ilość może przechodzić do krwiobiegu. Czteroboran sodu po wchłonięciu ulega dysocjacji. Jony ulegają wolnemu wydalaniu głównie przez nerki, niewielkie ilości mogą zostać wydalone z potem.

Wskazania

Leczenie zakażeń błon śluzowych jamy ustnej głównie pleśniawek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub na kwas borowy. Nie stosować na uszkodzone błony śluzowe.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko kumulacji czteroboranu sodu w organizmie, nie należy stosować preparatu długotrwale. Preparat stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U dzieci poniżej 1 rż. preparat należy stosować po konsultacji z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Brak danych - nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: stany splątania, drgawki, brak łaknienia, wymioty, biegunka, zaburzenia miesiączkowania, niedokrwistość, wysypka skórna.

Interakcje

Leki powodujące przekrwienie błon śluzowych zwiększają wchłanianie związków boru do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 1 rż.: pędzlować miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej 4-5 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 3-5 dni.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex