Arilin rapid

Reklama

Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 5-nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe, m.in. rodzaj Bacteroides, Clostridium, Fusobacterium, Peptococcus, Peptostreptococcus, ponadto Gardnerella vaginalis, Entamoeba histolytica, Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia. Po dopochwowym podaniu tylko około 20% wchłania się, a maksymalne stężenie w surowicy występuje po 8-24 h. T0,5 w surowicy wynosi około 8 (6-10) h.

Wskazania

Nieswoiste bakteryjne zapalenie pochwy lub rzęsistkowica.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, zaburzeniami hemopoezy, z chorobami ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego przed zastosowaniem leku należy szczególnie rozważyć ryzyko w stosunku do ewentualnych korzyści. Metronidazolu i innych nitroimidazoli nie należy stosować dłużej niż przez 10 dni.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w I trymestrze ciąży (jeśli kobieta mogła zajść w ciążę, należy wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem stosowania leku). W II i III trymestrze ciąży preparat może być zastosowany jedynie wtedy, gdy jest to konieczne, a inne metody leczenia są nieskuteczne lub przeciwwskazane. W okresie karmienia piersią leku nie należy stosować, w razie konieczności należy przerwać karmienie piersią. W wypadku podania jednorazowej dawki leku, karmienie piersią należy przerwać na 24 h i w tym czasie odciągać pokarm.

Działania niepożądane

Po stosowaniu miejscowym występują na ogół rzadko.

Interakcje

Po dopochwowym podaniu metronidazolu obserwowano objawy nietolerancji alkoholu. Nie należy pić alkoholu w ciągu 48 h po zastosowaniu preparatu.

Dawkowanie

Dopochwowo. W pierwotnych zakażeniach: 1 globulka. W ciężkich i nawracających zakażeniach: 1 globulka przez 2 dni. Podawać głęboko do pochwy, najlepiej wieczorem, leżąc na plecach z lekko podkurczonymi nogami.

Reklama

Uwagi

Preparat może wpływać na szybkość reakcji, a przez to na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Największy wpływ może wystąpić na początku leczenia i wtedy, gdy pacjent jednocześnie spożywa alkohol.

Pharmindex