Znajdź lek

Ascofer

Spis treści

Działanie

Żelazo jest składnikiem białek przenoszących i zużywających tlen oraz wielu enzymów przenoszących energię. Jego niedobór może poważnie zaburzyć metabolizm. Około 70% żelaza obecnego w organizmie znajduje się w hemoglobinie, 25% w ferrytynie i hemosyderynie, 4% w mioglobinie, 0,5% w enzymach hemowych i 0,1% w transferynie. Wchłanianie żelaza zachodzi głównie w dwunastnicy i górnej części jelita czczego za pomocą aktywnego mechanizmu enzymatycznego. Wchłonięte jony żelaza są wiązane w krwi przez białko transferynę i przenoszone głównie do szpiku kostnego, gdzie są zużywane do syntezy hemoglobiny. W warunkach fizjologicznych z całkowitej ilości ok. 3,5 g żelaza w ciągu doby jest wydalane 0,5-2 mg ze złuszczającymi się komórkami skóry, błony śluzowej jelit, fragmentami paznokci i włosów. Utrata żelaza u kobiet podczas prawidłowej menstruacji wynosi 12-30 mg. Żelazo przenika przez barierę łożyska i do mleka matki; jest to proces niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i karmionego piersią dziecka.

Wskazania

Stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi (po urazach, przewlekłych krwawieniach, zabiegach operacyjnych, dializach, u kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi). Stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży i karmienia piersią). Stany związane z zaburzeniami wchłaniania (po resekcji żołądka, zespół złego wchłaniania, uporczywe biegunki) lub z dietą zawierającą za mało żelaza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby krwi: hemosyderoza, hemochromatoza (marskość barwnikowa cechująca się wzmożonym wchłanianiem oraz nadmiernym odkładaniem żelaza w narządach wewnętrznych w postaci hemosyderyny), niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna. Wielokrotne transfuzje krwi. Pozajelitowe podawanie preparatów żelaza. Porfiria skórna późna. Zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego. Choroby rozrostowe. Marskość wątroby.