Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Ascofer

Spis treści

Reklama

Ascofer - skład

1 tabl. powl. zawiera 200 mg glukonianu żelaza (II), co odpowiada 23,2 mg Fe (II). Tabletki zawierają czerwień Allura AC, lak (E 129).

Reklama

Ascofer - działanie

Żelazo jest składnikiem białek przenoszących i zużywających tlen oraz wielu enzymów przenoszących energię. Jego niedobór może poważnie zaburzyć metabolizm. Około 70% żelaza obecnego w organizmie znajduje się w hemoglobinie, 25% w ferrytynie i hemosyderynie, 4% w mioglobinie, 0,5% w enzymach hemowych i 0,1% w transferynie. Wchłanianie żelaza zachodzi głównie w dwunastnicy i górnej części jelita czczego za pomocą aktywnego mechanizmu enzymatycznego. Wchłonięte jony żelaza są wiązane w krwi przez białko transferynę i przenoszone głównie do szpiku kostnego, gdzie są zużywane do syntezy hemoglobiny. W warunkach fizjologicznych z całkowitej ilości ok. 3,5 g żelaza w ciągu doby jest wydalane 0,5-2 mg ze złuszczającymi się komórkami skóry, błony śluzowej jelit, fragmentami paznokci i włosów. Utrata żelaza u kobiet podczas prawidłowej menstruacji wynosi 12-30 mg. Żelazo przenika przez barierę łożyska i do mleka matki; jest to proces niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i karmionego piersią dziecka.

Reklama

Ascofer - wskazania

Stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi (po urazach, przewlekłych krwawieniach, zabiegach operacyjnych, dializach, u kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi). Stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży i karmienia piersią). Stany związane z zaburzeniami wchłaniania (po resekcji żołądka, zespół złego wchłaniania, uporczywe biegunki) lub z dietą zawierającą za mało żelaza.

Reklama

Ascofer - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby krwi: hemosyderoza, hemochromatoza (marskość barwnikowa cechująca się wzmożonym wchłanianiem oraz nadmiernym odkładaniem żelaza w narządach wewnętrznych w postaci hemosyderyny), niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna. Wielokrotne transfuzje krwi. Pozajelitowe podawanie preparatów żelaza. Porfiria skórna późna. Zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego. Choroby rozrostowe. Marskość wątroby.

Reklama

Ascofer - ostrzeżenia

Nie należy przekraczać zalecanych dawek, zwłaszcza u dzieci. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy wykluczyć inne przyczyny zaburzeń obrazu krwi niż niedobór żelaza. Należy zachować środki ostrożności w przypadku współistnienia: zapalenia wątroby lub zaburzenia czynności wątroby; chorób nerek; stanów zapalnych jelit; czynnej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy. Ostrożność należy zachować u pacjentów w podeszłym wieku ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Preparat zawiera barwnik azowy - czerwień Allura AC, lak, który może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Ascofer - ciąża

Profilaktyczne stosowanie żelaza w II i III trymestrze ciąży oraz podczas laktacji jest pożądane, lecz wymaga badań morfologii krwi celem ustalenia właściwej dawki leku. Nadmierna dawka żelaza może być szkodliwa dla płodu lub karmionego piersią dziecka. Zalecane dzienne spożycie żelaza dla kobiet w ciąży i karmiących piersią wynosi 26 mg.

Reklama

Ascofer - efekty uboczne

Mogą wystąpić: biegunka, zaparcie, nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, zgaga - w takich przypadkach wskazane jest zmniejszenie dawki leku. Ponadto mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Ascofer - interakcje

Wchłanianie żelaza zmniejszają środki zobojętniające sok żołądkowy, neomycyna, chloramfenikol, cholestyramina, trójkrzemian magnezu, trientyna, entakapon, inhibitory pompy protonowej, sole wapnia i bizmutu, wyciągi z trzustki. Wchłanianie soli żelaza i antybiotyków z grupy tetracyklin może być zmniejszone w przypadku jednoczesnego stosowania tych leków. Wchłanianie żelaza i cynku może być zmniejszone w przypadku ich jednoczesnego stosowania. Wchłanianie żelaza zwiększa się w obecności kwasu askorbowego. Podawane doustne związki żelaza osłabiają działanie metylodopy, lewodopy, karbidopy, bisfosfonianów i tyroksyny (nasilają objawy niedoczynności tarczycy). Żelazo zmniejsza wchłanianie penicylaminy i fluorochinolonów (cyprofloksacyny, norfloksacyny, lewofloksacyny, ofloksacyny). Chloramfenikol może opóźniać działanie żelaza. W przypadku jednoczesnego stosowania mykofenolanu mofetylu z solami żelaza, wchłanianie mykofenolanu mofetylu ulega znacznemu obniżeniu. Należy unikać łączenia żelaza z dimerkaprolem. Jednoczesne spożywanie herbaty, kawy, jajek, pożywienia lub leków zawierających wodorowęglany, węglany, szczawiany lub fosforany, mleka lub jego przetworów, chleba pełnoziarnistego lub płatków zbożowych oraz innych produktów zawierających błonnik może zmniejszać wchłanianie żelaza. Nie należy zażywać doustnych preparatów żelaza w ciągu 1 h przed lub 2 h po wymienionych lekach i produktach spożywczych.

Ascofer - dawkowanie

Doustnie. Leczniczo. Dorośli: zwykle 2 tabl. 3 razy na dobę, w znacznych niedoborach - 2 tabl. 4 razy na dobę. Dzieci powyżej 3 lat: 4-6 mg żelaza/kg mc./dobę w dawkach podzielonych. Zapobiegawczo. Dorośli: ok. 60 mg żelaza (3 tabl.) na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci: 2 mg żelaza/kg mc./dobę w dawkach podzielonych. Uzyskanie pełnego efektu leczniczego wymaga regularnego i długotrwałego stosowania. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować w trakcie lub po posiłku.

Ascofer - uwagi

Stosowanie leku może spowodować czarne zabarwienie stolców (bez znaczenia klinicznego). Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Hemofer prolongatum
Sorbifer Durules
Tardyferon

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!