Asmag

Spis treści

Asmag - skład

Asmag: 1 tabl. zawiera 300 mg czterowodnego wodoroasparaginianu magnezowego, co odpowiada 20 mg jonów magnezu. Asmag forte: 1 tabl. zawiera 500 mg czterowodnego wodoroasparaginianu magnezowego, co odpowiada 34 mg jonów magnezu. Preparat zawiera laktozę.

Asmag - Działanie

Magnez bierze udział w licznych przemianach metabolicznych w ustroju, jak synteza i wykorzystanie związków wysokoenergetycznych oraz synteza wielu enzymów. Jest głównym stabilizatorem komórkowym i wewnątrzkomórkowym oraz bierze udział we wszystkich podstawowych czynnościach fizjologicznych. Wywiera stabilizujący wpływ na błony komórkowe. Utrzymuje stan mitochondriów, w którym fosforylacja przebiega z dużą wydajnością. Wykazuje działanie neurotropowe, co powoduje jego działanie uspokajające, a niedobór nadpobudliwość nerwowo-mięśniową. Wywiera ochronny wpływ na mięsień sercowy, zmniejszając jego niedotlenienie. Przeciwdziała gromadzeniu wapnia i zmianom tkanki łącznej w ścianach naczyń. Wpływa także korzystnie na proces krzepnięcia krwi - jest stabilizatorem płytek krwi i fibrynogenu. Usprawnia fagocytozę i wytwarzanie limfocytów, co prowadzi do złagodzenia procesu zapalnego. Stymuluje mechanizmy obronne organizmu, wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego, a także wywiera działanie uspokajające. Niedobór magnezu objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym, drżeniem mięśniowym, skurczami mięśni, w skrajnych przypadkach osłabieniem, nudnościami i wymiotami, napadami tężyczki, zaburzeniami rytmu serca, zmianami psychicznymi - objawami depresyjnymi, drażliwością, stanami lękowymi, omamami, zaburzeniami snu. Magnez wchłania się w jelicie cienkim w około 30%. Wchłanianie zwiększa się w obecności białka i laktozy. Duże ilości tłuszczu w pożywieniu ograniczają wchłanianie magnezu. Zalecane dzienne spożycie magnezu dla dorosłych wynosi 300 mg.

Asmag - wskazania

Niedobór magnezu.

Asmag - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Hipermagnezemia. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny

Asmag - ostrzeżenia

Preparat podawany w dawce większej niż zalecana może działać przeczyszczająco. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Asmag - ciąża

W zalecanych dawkach preparat może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią.

Asmag - efekty uboczne

Nie zgłaszano przy zalecanym dawkowaniu. Większe dawki mogą powodować wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych (nudności, wymioty, biegunka).

Asmag - interakcje

Podawanie preparatu jednocześnie z antybiotykami z grupy tetracyklin, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi pochodnymi hydroksykumaryny, a także produktami zawierającymi fosforany, związki wapnia i żelaza, prowadzi do wzajemnego zmniejszania wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Asmag - dawkowanie

Doustnie. Asmag. Dorośli: 3 tabl. 4 razy na dobę. Dzieci: 1 tabl. 2-3 razy na dobę. Asmag forte. Dorośli: 1-2 tabl. 3 razy na dobę. Lek przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Asmag - uwagi

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.

Pharmindex