Aspafar Farmapol

Spis treści

Aspafar Farmapol - skład

1 tabl. zawiera 250 mg asparaginianu potasowego i 250 mg asparaginianu magnezowego.

Aspafar Farmapol - Działanie

Preparat złożony zawierający jony potasu i magnezu oraz aminokwas biorący udział w metabolizmie tkanki nerwowej. Wpływa stymulująco na czynność mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentrację i samopoczucie. Łagodzi odczuwanie zmęczenia, poprawia rytm snu. Zawarty w preparacie jon magnezu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływa na czynność mięśni, serca, układu nerwowego, nabłonków i układu odpornościowego. Zawiera także jon potasu, co jest wykorzystywane w uzupełnianiu i profilaktyce niedoborów tego jonu.

Aspafar Farmapol - wskazania

Uzupełnienie niedoboru magnezu i potasu (gdy nie jest konieczne podawanie drogą dożylną): w niemiarowościach i nadpobudliwości serca - zwłaszcza na tle niedoboru magnezu i potasu; profilaktycznie w chorobie niedokrwiennej serca, przy zagrożeniu zawałem; w rekonwalescencji pozawałowej; po przebytych chorobach zakaźnych lub zabiegach chirurgicznych, w przebiegu których doszło do utraty magnezu i potasu; jako lek przeciwdziałający niepożądanym skutkom długotrwałego stosowania glikozydów nasercowych i leków moczopędnych (np. tiazydów, furosemidu).

Aspafar Farmapol - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hipermagnezemia. Hiperkaliemia. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny

Aspafar Farmapol - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Aspafar Farmapol - ciąża

W zalecanych dawkach preparat może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią.

Aspafar Farmapol - efekty uboczne

Nie zgłaszano przy zalecanym dawkowaniu. Możliwe jest wystąpienie hiperkaliemii z zaburzeniami rytmu serca (zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek), dolegliwości żołądkowo-jelitowych (nudności, wymioty, biegunka), uczucia metalicznego smaku.

Aspafar Farmapol - interakcje

Podawanie preparatu jednocześnie z antybiotykami z grupy tetracyklin, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi pochodnymi hydroksykumaryny, a także preparatami zawierającymi fosforany, związki wapnia i żelaza, prowadzi do wzajemnego zmniejszania wchłaniania z przewodu pokarmowego. Dieta o dużej zawartości soli kuchennej zwiększa wydalanie potasu w moczu.

Aspafar Farmapol - dawkowanie

Doustnie: 1-3 tabl. 2 razy dziennie (max. 6 tabl. dziennie). Zaleca się stosować lek rano i wieczorem po posiłku, popijając wodą.

Aspafar Farmapol - uwagi

Pharmindex