Atecortin

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego (w okulistyce i otologii). Wywiera skojarzone działanie przeciwbakteryjne polimiksyny B (głównie na bakterie Gram-ujemne, z wyjątkiem Proteus spp.) oraz oksytetracykliny (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne). Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwwysiękowo. Po podaniu miejscowym hydrokortyzon i oksytetracyklina w niewielkim stopniu przenikają do krążenia ogólnego; polimyksyna B praktycznie nie wchłania się.

Wskazania

Bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki oraz po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej (po całkowitym zabliźnieniu się rany, czyli po około 8-10 dniach od zabiegu). Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Grzybicze zapalenie spojówek. Choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie siatkówki lub rogówki). Gruźlica oka. Jaskra pierwotna.

Środki ostrożności

Nie stosować przy braku stanu zapalnego. Nie zakraplać do uszu przy perforacji błony bębenkowej. U dzieci stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: podrażnienie spojówek, pieczenie spojówek, pieczenie i świąd oka; rzadko: reakcje uczuleniowe. Przy długotrwałym stosowaniu (ponad 3-6 tyg.) może dojść do nadkażenia grzybiczego lub opornymi szczepami bakterii, podwyższenia ciśnienia śródgałkowego, powstania zaćmy steroidowej.

Interakcje

Nie stwierdzono przy miejscowym stosowaniu.

Dawkowanie

W okulistyce: 1-2 krople do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę, zazwyczaj przez 1-2 tyg. W otologii: 2-4 krople do ucha 3 razy na dobę, zwykle przez 7 dni.

Reklama

Uwagi

Pharmindex