Atecortin

Spis treści

Atecortin - skład

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg chlorowodorku oksytetracykliny, 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

Atecortin - Działanie

Preparat do stosowania miejscowego (w okulistyce i otologii). Wywiera skojarzone działanie przeciwbakteryjne polimiksyny B (głównie na bakterie Gram-ujemne, z wyjątkiem Proteus spp.) oraz oksytetracykliny (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne). Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwwysiękowo. Po podaniu miejscowym hydrokortyzon i oksytetracyklina w niewielkim stopniu przenikają do krążenia ogólnego; polimyksyna B praktycznie nie wchłania się.

Atecortin - wskazania

Bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki oraz po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej (po całkowitym zabliźnieniu się rany, czyli po około 8-10 dniach od zabiegu). Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Atecortin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Grzybicze zapalenie spojówek. Choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie siatkówki lub rogówki). Gruźlica oka. Jaskra pierwotna.

Atecortin - ostrzeżenia

Nie stosować przy braku stanu zapalnego. Nie zakraplać do uszu przy perforacji błony bębenkowej. U dzieci stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.

Atecortin - ciąża

W ciąży stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Atecortin - efekty uboczne

Mogą wystąpić: podrażnienie spojówek, pieczenie spojówek, pieczenie i świąd oka; rzadko: reakcje uczuleniowe. Przy długotrwałym stosowaniu (ponad 3-6 tyg.) może dojść do nadkażenia grzybiczego lub opornymi szczepami bakterii, podwyższenia ciśnienia śródgałkowego, powstania zaćmy steroidowej.

Atecortin - interakcje

Nie stwierdzono przy miejscowym stosowaniu.

Atecortin - dawkowanie

W okulistyce: 1-2 krople do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę, zazwyczaj przez 1-2 tyg. W otologii: 2-4 krople do ucha 3 razy na dobę, zwykle przez 7 dni.

Atecortin - uwagi

Pharmindex