Znajdź lek

Atropinum sulfuricum WZF

Spis treści

Działanie

Lek cholinolityczny, hamuje konkurencyjnie receptory muskarynowe zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe. Siarczan atropiny działa rozkurczająco na zwieracz źrenicy oraz mięsień ciała rzęskowego, przez co rozszerza źrenicę i poraża akomodację oka. Ponadto działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych, żółciowych oraz oskrzeli. Działa hamująco na wydzielanie większości gruczołów, w tym potowych (poza mlekowymi). Wpływa na czynność serca poprzez hamowanie przekaźnictwa nerwu błędnego. Modyfikując aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i przedsionkowo-komorowego, przyspiesza czynność serca. Siarczan atropiny po podaniu do worka spojówkowego wchłania się do krążenia ogólnego. Metabolizowany jest w wątrobie, wydala się w niewielkich ilościach w postaci metabolitów i w postaci niezmienionej. Zawarta w preparacie hydroksyetyloceluloza nadaje kroplom odpowiednią lepkość i wydłuża czas ich działania.

Wskazania

Długotrwałe rozszerzenie źrenicy, badania diagnostyczne oka, badania refrakcji u małych dzieci. Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego w celu zapobiegania zrostom tęczówkowo - soczewkowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz na leki cholinolityczne. Jaskra pierwotna z tendencją do zamykania kąta. Jaskra z wąskim kątem.