Atropinum sulfuricum WZF

Spis treści

Atropinum sulfuricum WZF - skład

1 ml roztworu zawiera 10 mg siarczanu atropiny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

Atropinum sulfuricum WZF - Działanie

Lek cholinolityczny, hamuje konkurencyjnie receptory muskarynowe zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe. Siarczan atropiny działa rozkurczająco na zwieracz źrenicy oraz mięsień ciała rzęskowego, przez co rozszerza źrenicę i poraża akomodację oka. Ponadto działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych, żółciowych oraz oskrzeli. Działa hamująco na wydzielanie większości gruczołów, w tym potowych (poza mlekowymi). Wpływa na czynność serca poprzez hamowanie przekaźnictwa nerwu błędnego. Modyfikując aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i przedsionkowo-komorowego, przyspiesza czynność serca. Siarczan atropiny po podaniu do worka spojówkowego wchłania się do krążenia ogólnego. Metabolizowany jest w wątrobie, wydala się w niewielkich ilościach w postaci metabolitów i w postaci niezmienionej. Zawarta w preparacie hydroksyetyloceluloza nadaje kroplom odpowiednią lepkość i wydłuża czas ich działania.

Atropinum sulfuricum WZF - wskazania

Długotrwałe rozszerzenie źrenicy, badania diagnostyczne oka, badania refrakcji u małych dzieci. Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego w celu zapobiegania zrostom tęczówkowo - soczewkowym.

Atropinum sulfuricum WZF - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz na leki cholinolityczne. Jaskra pierwotna z tendencją do zamykania kąta. Jaskra z wąskim kątem.

Atropinum sulfuricum WZF - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów w wieku podeszłym. Rozszerzenie tęczówki może przyspieszyć atak jaskry u pacjentów po 60 rż. (z powodu zamknięcia kąta). Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, nie należy zakładać miękkich soczewek kontaktowych w okresie stosowania preparatu. Przed zastosowaniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe, można je założyć po upływie co najmniej 30 min po podaniu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i przebarwienie soczewek kontaktowych.

Atropinum sulfuricum WZF - ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Atropinum sulfuricum WZF - efekty uboczne

Mogą wystąpić: zaburzenia widzenia i akomodacji, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (przy wąskim kącie przesączania), zapalenie spojówek, świąd, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło. Podczas stosowania preparatu może dojść do wystąpienia ogólnych działań niepożądanych siarczanu atropiny.

Atropinum sulfuricum WZF - interakcje

Działanie siarczanu atropiny nasilają leki o działaniu cholinolitycznym np.: amitryptylina, hydroksyzyna, haloperydol, chlorpromazyna, leki przeciwhistaminowe I generacji oraz niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona. Przy jednoczesnym stosowaniu siarczanu atropiny i cholinomimetyków (fizostygmina, neostygmina, pilokarpina) następuje wzajemne znoszenie działania.

Atropinum sulfuricum WZF - dawkowanie

W przypadku badań okulistycznych dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Badanie refrakcji oka: u dzieci do 3 lat stosuje się 0,25% roztwór siarczanu atropiny - 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę przez 5 dni; u dzieci 3-6 lat stosuje się roztwór 0,5% - 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę przez 5 dni; u dzieci powyżej 6 lat stosuje się roztwór 1% - 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę przez 3 dni. We wszystkich grupach wiekowych dodatkowa dawka może być podana bezpośrednio przed badaniem. Leczniczo: 1 kropla do worka spojówkowego maksymalnie 2 razy na dobę. Po zakropleniu preparatu należy przez ok. 1 min uciskać wewnętrzny kąt szpary powiekowej.

Atropinum sulfuricum WZF - uwagi

Po zastosowaniu preparatu należy chronić oczy przed światłem. Siarczan atropiny powoduje długo utrzymujące się zaburzenia widzenia (nawet do 5-7 dni po zastosowaniu); w czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Pharmindex