Axopirox

Spis treści

Axopirox - skład

1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.

Axopirox - Działanie

Lek o miejscowym działaniu przeciwgrzybiczym. Działa grzybobójczo i (lub) grzybostatycznie na wszystkie rodzaje patogenów odpowiedzialnych za grzybice paznokci, w tym: Trichophyton rubrum, Epidermophyton floccosum, Candida albicans i Scopulariopsis brevicaulis. Cyklopiroks zastosowany w postaci lakieru do paznokci przenika przez płytkę paznokciową, działanie terapeutyczne występuje po 48 h. Lek pozostaje w płytce 2-3 tyg. od aplikacji, w zależności od paznokcia i gradientu stężenia substancji czynnej.

Axopirox - wskazania

Leczenie zakażeń grzybiczych paznokci (onychomikozy).

Axopirox - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci i młodzież (nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie wiekowej). Ciąża i okres karmienia piersią.

Axopirox - ostrzeżenia

Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Preparaty stosowane miejscowo, zwłaszcza długotrwale, mogą powodować wystąpienie reakcji uczuleniowych lub działań niepożądanych. W takich przypadkach należy przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze. Na leczone paznokcie nie należy nakładać żadnego innego lakieru do paznokci ani żadnych produktów kosmetycznych do paznokci.

Axopirox - ciąża

Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią (brak doświadczeń klinicznych).

Axopirox - efekty uboczne

Rzadko: alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Axopirox - interakcje

Nie są znane interakcje z innymi lekami.

Axopirox - dawkowanie

Zewnętrznie: cienką warstwę lakieru nakładać raz na dobę na zmieniony chorobowo paznokieć. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia, ale nie powinien przekraczać 6 mies. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu u dzieci nie zostały jeszcze ustalone. Sposób podania. Przed pierwszym nałożeniem lakieru należy usunąć możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia, np. za pomocą nożyczek oraz jak najwięcej zrogowaciałej warstwy za pomocą pilnika do paznokci. Przez cały okres leczenia, warstwę lakieru należy usuwać jeden raz w tygodniu za pomocą zmywacza do paznokci. W trakcie takiego leczenia, należy usuwać z płytki paznokciowej możliwie jak najwięcej zrogowaciałej warstwy, zawsze przy pomocy pilnika do paznokci. Jeżeli pomiędzy aplikacjami lakieru warstwa lakieru na paznokciu ulegnie zniszczeniu, wystarczy ponownie nałożyć lek na miejsca, gdzie lakier odpadł.

Axopirox - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex