Znajdź lek

Azelastin POS

Działanie

Pochodna ftalazynonu o silnym i długotrwałym działaniu przeciwalergicznym. Działa antagonistycznie na receptory H1. Zmniejsza syntezę lub uwalnianie mediatorów chemicznych uczestniczących we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej (m.in. leukotrieny, histamina, PAF, serotonina). Azelastyna podana miejscowo do oka wykazuje także działanie przeciwzapalne. T0,5 wynosi około 20 h.

Wskazania

Leczenie i profilaktyka objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i powyżej. Leczenie objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na azelastynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie stosować w leczeniu zakażeń oczu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Ciąża i laktacja

Brak danych. Ostrożnie stosować w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: łagodne, przejściowe podrażnienie oka. Niezbyt często: gorzki smak w ustach. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd).

Dawkowanie

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek: dorośli i dzieci ≥4 lat: zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę; w razie potrzeby częstotliwość podawania leku zwiększa się do 4 razy na dobę. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek: dorośli i dzieci ≥12 lat: zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę; w razie potrzeby częstotliwość podawania leku zwiększa się do 4 razy na dobę.
Cykl leczenia nie powinien trwać dłużej niż 6 tyg.

Uwagi

Nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych w czasie stosowania preparatu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu i odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zastosowaniem preparatu należy wyjąć soczewki kontaktowe i odczekać przynajmniej 15 min przed ich ponownym założeniem. Pacjenci z zaburzeniami widzenia nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych, do chwili ustąpienia objawów.

Pharmindex