Azelastin POS

Spis treści

Azelastin POS - Skład

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku azelastyny (1 kropla = 0,015 mg).

Azelastin POS - Działanie

Pochodna ftalazynonu o silnym i długotrwałym działaniu przeciwalergicznym. Działa antagonistycznie na receptory H<sub>1</sub>. Zmniejsza syntezę lub uwalnianie mediatorów chemicznych uczestniczących we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej (m.in. leukotrieny, histamina, PAF, serotonina). Azelastyna podana miejscowo do oka wykazuje także działanie przeciwzapalne. T<sub>0,5</sub> wynosi około 20 h.

Reklama

Azelastin POS - Wskazania

Leczenie i profilaktyka objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i powyżej. Leczenie objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej.

Azelastin POS - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na azelastynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Azelastin POS - Ostrzeżenia

Nie stosować w leczeniu zakażeń oczu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Azelastin POS - Ciąża

Brak danych. Ostrożnie stosować w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Azelastin POS - Efekty uboczne

Często: łagodne, przejściowe podrażnienie oka. Niezbyt często: gorzki smak w ustach. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd).

Azelastin POS - Dawkowanie

<u>Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek</u>: dorośli i dzieci ≥4 lat: zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę; w razie potrzeby częstotliwość podawania leku zwiększa się do 4 razy na dobę. <u>Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek</u>: dorośli i dzieci ≥12 lat: zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę; w razie potrzeby częstotliwość podawania leku zwiększa się do 4 razy na dobę.<br>Cykl leczenia nie powinien trwać dłużej niż 6 tyg.

Azelastin POS - Uwagi

Nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych w czasie stosowania preparatu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu i odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zastosowaniem preparatu należy wyjąć soczewki kontaktowe i odczekać przynajmniej 15 min przed ich ponownym założeniem. Pacjenci z zaburzeniami widzenia nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych, do chwili ustąpienia objawów.

Pharmindex