Beta-Karoten + Witamina E

Spis treści

Beta-Karoten + Witamina E - Skład

1 kaps. miękka zawiera 7 mg β-karotenu i 25 mg octanu tokoferolu.

Beta-Karoten + Witamina E - Działanie

Prowitamina A w połączeniu z witaminą E. β-karoten chroni komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, jest prowitaminą A, która warunkuje prawidłowy proces widzenia, rozwój nabłonka oraz strukturę błon komórkowych. Jego wchłanianie uzależnione jest od obecności żółci i wzrasta wraz z podażą tłuszczu w pożywieniu. W ok. 20-60% jest metabolizowany do retinolu w ścianie jelita, a niewielka ilość do witaminy A w wątrobie. Witamina E ma właściwości antyoksydacyjne, chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach i innych strukturach komórki przed atakiem wolnych rodników oraz zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Wchłania się w ok. 50-80%, co wymaga obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Wydalana jest w 70% z żółcią, pozostała część z moczem.

Reklama

Beta-Karoten + Witamina E - Wskazania

Profilaktyka niedoboru witaminy A oraz witaminy E spowodowanego długotrwałym, nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii.

Beta-Karoten + Witamina E - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na soję lub orzeszki ziemne. Niewydolność nerek lub wątroby. Palenie papierosów. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających witaminę A.

Beta-Karoten + Witamina E - Ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u dzieci poniżej 12 lat. Preparat zawiera barwniki azowe, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Beta-Karoten + Witamina E - Ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. Zalecane dzienne spożycie w okresie ciąży i karmienia piersią dla witaminy E wynosi 12 j.m., natomiast dla β-karotenu do 30 mg. Podawanie dużych dawek witaminy E oraz β-karotenu podczas ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa stosowania w tym okresie.

Beta-Karoten + Witamina E - Efekty uboczne

Mogą wystąpić: ból głowy, nieostre widzenie, biegunka, bóle brzucha, wysypka, zaburzenia czynności gruczołów płciowych, zmniejszenie stężenia hormonów tarczycy w osoczu, uczucie zmęczenia i osłabienie.

Beta-Karoten + Witamina E - Interakcje

Preparat może działać antagonistycznie do witaminy K, zwłaszcza u pacjentów otrzymujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny. Jednoczesne stosowanie preparatów żelaza osłabia działanie leku, należy zachować kilkugodzinne odstępy między podawaniem tych leków. Witamina E może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy.

Beta-Karoten + Witamina E - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zazwyczaj 1-3 kaps. na dobę podczas posiłku.

Beta-Karoten + Witamina E - Uwagi

Pharmindex