Nowy sklep

już ON-LINE

Beta-Karoten + Witamina E

Działanie

Prowitamina A w połączeniu z witaminą E. β-karoten chroni komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, jest prowitaminą A, która warunkuje prawidłowy proces widzenia, rozwój nabłonka oraz strukturę błon komórkowych. Jego wchłanianie uzależnione jest od obecności żółci i wzrasta wraz z podażą tłuszczu w pożywieniu. W ok. 20-60% jest metabolizowany do retinolu w ścianie jelita, a niewielka ilość do witaminy A w wątrobie. Witamina E ma właściwości antyoksydacyjne, chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach i innych strukturach komórki przed atakiem wolnych rodników oraz zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Wchłania się w ok. 50-80%, co wymaga obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Wydalana jest w 70% z żółcią, pozostała część z moczem.

Wskazania

Profilaktyka niedoboru witaminy A oraz witaminy E spowodowanego długotrwałym, nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na soję lub orzeszki ziemne. Niewydolność nerek lub wątroby. Palenie papierosów. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających witaminę A.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u dzieci poniżej 12 lat. Preparat zawiera barwniki azowe, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. Zalecane dzienne spożycie w okresie ciąży i karmienia piersią dla witaminy E wynosi 12 j.m., natomiast dla β-karotenu do 30 mg. Podawanie dużych dawek witaminy E oraz β-karotenu podczas ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa stosowania w tym okresie.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: ból głowy, nieostre widzenie, biegunka, bóle brzucha, wysypka, zaburzenia czynności gruczołów płciowych, zmniejszenie stężenia hormonów tarczycy w osoczu, uczucie zmęczenia i osłabienie.

Interakcje

Preparat może działać antagonistycznie do witaminy K, zwłaszcza u pacjentów otrzymujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny. Jednoczesne stosowanie preparatów żelaza osłabia działanie leku, należy zachować kilkugodzinne odstępy między podawaniem tych leków. Witamina E może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zazwyczaj 1-3 kaps. na dobę podczas posiłku.

Uwagi

Pharmindex