Betahistine Polfarmex

Reklama

Działanie

Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Badania farmakologiczne na zwierzętach wykazały poprawę przepływu krwi w prążku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. W badaniach farmakologicznych stwierdzono, że w OUN oraz w układzie autonomicznym betahistyna ma słabe działanie agonistyczne na receptor H1 oraz silne działanie antagonistyczne na receptor H3. Stwierdzono również, że betahistyna ma zależne od dawki działanie hamujące na generowanie impulsów iglicowych przez neurony jąder przedsionkowych bocznego i przyśrodkowego. Znaczenie tej obserwacji pozostaje jednak niejasne w odniesieniu do skutecznego działania preparatu w chorobie Meniere'a. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Znany jest jeden metabolit - kwas 2-pirydylooctowy - wydalany z moczem w ciągu 24 h od podania.

Wskazania

Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami i (lub) wymiotami), szumami usznymi, postępującą utratą słuchu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową oraz z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy potencjalne korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla płodu i dziecka karmionego piersią.

Działania niepożądane

Często: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, zaburzenia trawienia). Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości w postaci reakcji skórnych (wysypka, pokrzywka, świąd skóry, obrzęk naczynioruchowy). Częstość nieznana: wymioty, bóle żołądka i jelit oraz wzdęcia z oddawaniem wiatrów, anafilaksja.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 24-48 mg/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania; tabletki są podzielne.

Reklama

Uwagi

Pharmindex