BioTrombina

Spis treści

BioTrombina - Skład

1 amp. zawiera 400 j.m. trombiny bydlęcej.

BioTrombina - Działanie

Trombina jest enzymem proteolitycznym katalizującym proces krzepnięcia krwi. Współdziała w ostatniej fazie procesu krzepnięcia tj. w przemianie fibrynogenu w fibrynę i wytworzeniu skrzepu. Preparat pozwala w ciągu kilku minut opanować krwawienie nawet u pacjentów z różnego rodzaju skazami krwotocznymi (z wyjątkiem niedoboru włóknika) dotyczącymi upośledzenia przemiany protrombiny w trombinę (np. hemofilia A i B).

Reklama

BioTrombina - Wskazania

Hamowanie miejscowego, intensywnego krwawienia z narządów wewnętrznych (wątroba, nerki, płuca) podczas zabiegów chirurgicznych, z zębodołu po ekstrakcji zęba, z nosa, śluzówki jamy ustnej, po ekstrakcji migdałków, z dróg rodnych podczas zabiegów ginekologicznych.

BioTrombina - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (białko bydlęce) i na którąkolwiek substancję pomocniczą. Krwawienie z dużych naczyń krwionośnych. Zakażona rana. Nie stosować donaczyniowo.

BioTrombina - Ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których wcześniej stosowano preparaty zawierające trombinę bydlęcą lub inne białka bydlęce z powodu ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej i powikłań krwotocznych. W przypadku wystąpienia u pacjenta pokrzywki, obrzęku ust i gardła, trudności w oddychaniu, spadku ciśnienia, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Ze względu na zmniejszoną lub brak skuteczności nie zaleca się stosować preparatu u pacjentów z afibrynogenemią i dysfibrynogenemią.

BioTrombina - Ciąża

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Należy rozważyć korzyści i potencjalne ryzyko po zastosowaniu preparatu.

BioTrombina - Efekty uboczne

Po zastosowaniu preparatu nie zgłoszono działań niepożądanych. U pacjentów po zastosowaniu innych preparatów zawierających trombinę, stwierdzono obecność przeciwciał przeciw białku bydlęcemu i trombinie bydlęcej. Poziom przeciwciał może wzrastać po każdym kolejnym użyciu trombiny bydlęcej. Powstałe przeciwciała w bardzo rzadkich przypadkach mogą powodować reakcje alergiczne w tym anafilaktyczne, krwawienia o różnym nasileniu i opóźnione powikłania zakrzepowo-zatorowe. Pierwszym objawem reakcji anafilaktycznej mogą być zaburzenia świadomości w postaci lęku i uczucia zagrożenia. Może pojawiać się świąd warg, języka, podniebienia, trudności w oddychaniu związane z obrzękiem jamy ustnej, języka, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenie, uogólniona pokrzywka, świąd, wymioty.

BioTrombina - Interakcje

Preparatu nie należy stosować równocześnie z lekami fibrynolitycznymi i inhibitorami trombiny.

BioTrombina - Dawkowanie

Preparat do stosowania w miejscu krwawienia. Dawkowanie zależy od intensywności krwawienia. Roztwór należy przygotować zgodnie z instrukcją: zawartość ampułki rozpuścić w 2 ml rozpuszczalnika (izotoniczny roztwór chlorku sodu), a następnie nasączyć jałowy tampon lub spongostan. Po odtworzeniu roztwór jest klarowny. Przed podaniem odtworzony roztwór należy obejrzeć w celu wykrycia jakichkolwiek obcych cząstek i/lub nieprawidłowego wyglądu. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w wyglądzie roztworu nie należy go stosować.

BioTrombina - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Pharmindex