Bobodent

Spis treści

Bobodent - Skład

100 g żelu zawiera 0,5 g chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera sorbitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu.

Bobodent - Działanie

Preparat o właściwościach miejscowo znieczulających. Lidokaina wiąże się w sposób odwracalny z kanałami sodowymi zlokalizowanymi w błonie komórki nerwowej, powoduje ich blokowanie, przez co hamowany jest proces depolaryzacji i generacji potencjału czynnościowego. Uniemożliwia to rozprzestrzenianie się impulsów elektrycznych niezbędnych w przewodnictwie nerwowym. Początek działania obserwuje się po 1-5 minutach, a efekt znieczulający utrzymuje się 15-30 minut.

Reklama

Bobodent - Wskazania

Miejscowe łagodzenie dolegliwości bólowych przy ząbkowaniu oraz wyrzynaniu się zębów mądrości, w przebiegu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.

Bobodent - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na środki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł w postaci zmian troficznych śluzówki, obrzęku czy owrzodzenia.

Bobodent - Ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów po przebytych porażeniach neurologicznych oraz z niewydolnością mięśnia sercowego. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie w miejscu podania. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu oraz parahydroksybenzoesanu propylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość sorbitolu, leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującądziedziczną nietolerancją fruktozy.

Bobodent - Ciąża

Lidokaina przenika przez łożysko i do mleka kobiecego.

Bobodent - Efekty uboczne

Mogą wystąpić odczyny uczuleniowe tj. pokrzywka, obrzęk w miejscu podania. Stosowanie lidokainy w obrębie jamy ustnej może powodować znieczulenie kubków smakowych i w konsekwencji zaburzenia smaku oraz może doprowadzić do zniesienia odruchu gardłowego (wymiotnego).

Bobodent - Interakcje

Jednoczesne stosowanie lidokainy i leków antyarytmicznych klasy IB lub innych środków miejscowo znieczulających może spowodować sumowanie się działań niepożądanych tych leków. Ostrożnie stosować z inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, pochodnymi fenotiazyny oraz lekami przeciwzakrzepowymi.

Bobodent - Dawkowanie

Miejscowo na śluzówkę jamy ustnej. Kroplę żelu wielkości ziarna grochu wcierać w bolesne miejsca czystym palcem lub wacikiem. Stosować doraźnie, 3 razy na dobę, maksymalnie 6 razy na dobę, szczególnie po posiłkach i przed snem.

Bobodent - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->