Borasol

Spis treści

Borasol - Skład

1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego.

Borasol - Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Kwas borowy wchłania się łatwo z uszkodzonej skóry, błon śluzowych i przewodu pokarmowego (powyżej 90%). Maksymalne stężenie osiąga w czasie 2 do 3 h. Nie wiąże się z białkami. Kumuluje się w narządach, powoli przekracza barierę krew-mózg. Wydalany jest z moczem, w 90% w postaci niezmienionej. T<sub>0,5 </sub>wynosi 12-27 h. Dostępność ogólnoustrojowa kwasu borowego po zastosowaniu na nieuszkodzoną skórę jest nieznaczna.

Reklama

Borasol - Wskazania

Preparat wskazany jest do odkażania: w stanach zapalnych skóry, wypryskach, oparzeniach, stłuczeniach, obrzękach zapalnych tkanek miękkich, powierzchownych uszkodzeniach naskórka lub skóry oraz w stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczopłciowych.

Borasol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną. Nie stosować doustnie, do oczu, na rozległe rany i otwarte skaleczenia, na duże powierzchnie skóry. Nie stosować u niemowląt i dzieci w wieku do 11 lat.

Borasol - Ostrzeżenia

Nie stosować długotrwale. W przypadku wystąpienia podrażnienia, zaczerwienienia skóry, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Borasol - Ciąża

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Borasol - Efekty uboczne

Jeśli preparat stosowany jest na uszkodzoną skórę może wystąpić zaczerwienienie, wysypka, łuszczenie się naskórka, brak łaknienia, wymioty, biegunka, drgawki, gorączka, zapaść, uszkodzenie nerek, skąpomocz, senność, śpiączka. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy przewlekłego zatrucia kwasem borowym: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie skóry, zaburzenia miesiączkowania, niedokrwistość, osłabienie, drgawki i wyłysienie.

Borasol - Interakcje

Lek wykazuje interakcje z preparatami zawierającymi metenaminę, taninę, węglany, wodorotlenki zasadowe, koloidalne roztwory srebra, czwartorzędowe zasady amoniowe, balsam peruwiański.

Borasol - Dawkowanie

Zewnętrznie. Przecierać preparatem zmienione chorobowo miejsca 2-3 razy na dobę. Stosować w postaci przymoczek, okładów i płukań. Stosować przez krótki okres czasu.

Borasol - Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
<-- popup -->