Znajdź lek

Braunovidon

Spis treści

Działanie

Kompleks powidonu jodowanego może być traktowany jako źródło jodu, uwalniające jod elementarny i tym samym utrzymujące na stałym poziomie stężenie aktywnego jodu. Poprzez związanie jodu w związku powidonu miejscowe właściwości drażniące jodu zostały znacznie ograniczone, w porównaniu do alkoholowych związków jodu. Wolny jod, jako silny utleniacz, wchodzi na poziomie molekularnym w reakcje głównie z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz grupami -SH lub -OH aminokwasów budujących enzymy i białka strukturalne drobnoustrojów. Działa na wiele mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, prątki, grzyby (w szczególności Candida spp.), wiele wirusów oraz niektóre pierwotniaki. Nie są znane przypadki oporności. W przypadku stosowania na nieuszkodzoną skórę tylko nieznaczne ilości jodu mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu. Duże ilości mogą zostać wchłonięte w przypadku stosowania przez długi czas na błonach śluzowych, dużych ranach i oparzeniach, a w szczególności w trakcie zaopatrywania jam ciała. W przypadku prawidłowo funkcjonującej tarczycy zwiększone stężenie jodu nie powoduje znaczących zmian. Jeśli procesy wymiany jodu przebiegają prawidłowo, jego nadmiar jest wydalany przez nerki.

Wskazania

Oparzenia skóry płomieniem lub gorącym płynem. Zakażone owrzodzenia. Odleżyny. Zakażone powierzchowne ubytki skóry niewykazujące tendencji do gojenia się z odczynem zapalnym lub głębszym owrzodzeniem. Ropne zmiany skórne (pyodermia). Choroby skóry bakteryjnego lub grzybiczego pochodzenia. Względnie wtórne zakażenia tym samym czynnikiem uprzednio wyleczone.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na jod lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby tarczycy. Przed lub po leczeniu radioaktywnym izotopem jodu (do czasu zakończenia terapii). W przypadku zespołu opryszczkowego zapalenia skóry. U noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia.