Bronchosol

Spis treści

Bronchosol - skład

100 ml syropu zawiera 4360 mg wyciągu gęstego złożonego (3:1) z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka (7,6:1) i 19,8 mg tymolu.

Bronchosol - Działanie

Preparat o działaniu wykrztuśnym i pobudzającym wydzielanie rozrzedzonego śluzu. Skuteczność działania preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Bronchosol - wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu w przebiegu nieżytów górnych dróg oddechowych.

Bronchosol - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tymol, pierwiosnek, tymianek lub na którykolwiek ze składników preparatu. Nadwrażliwość na rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) zwanych też wargowymi (Labiatae). Dzieci z ostrym krupowym zapaleniem krtani, również w wywiadzie. Astma.

Bronchosol - ostrzeżenia

Dawka jednorazowa leku (5 ml) zawiera ok. 4,2 g cukru, co odpowiada 0,35 jednostki chlebowej. Preparat zawiera sacharozę, dlatego pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni go przyjmować. Lek zawiera małą ilość etanolu, mniej niż 100 mg na dawkę. Nie zaleca się stosowania przez osoby z objawami podrażnienia żołądka (nudności) i w zapaleniu oraz wrzodach żołądka. Jeśli objawy nasilą się, wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem.

Bronchosol - ciąża

Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie wówczas, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu (nie ustalono bezpieczeństwa stosowania).

Bronchosol - efekty uboczne

Dotychczas nie stwierdzono. Mogą jednak wystąpić: zaburzenia gastryczne, nudności, wymioty, reakcje alergiczne.

Bronchosol - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml 3 razy dziennie. Młodzież w wieku 12-18 lat: 10 ml 3 razy dziennie. Dzieci w wieku 6-12 lat: 5 ml 3 razy dziennie. Dzieci w wieku 4-6 lat: 2,5 ml 3 razy dziennie. Nie stosować u dzieci poniżej 4 lat. Ostatnią dawkę należy podać nie później niż 3 h przed snem. Przed użyciem wstrząsnąć. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bronchosol - uwagi

Pharmindex