Calcium Aflofarm

Reklama

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i stanowi istotny składnik tkanki kostnej. Uczestniczy w działaniu nerwów, mięśni, serca, a także w procesie krzepnięcia krwi. Wapń pośredniczy w działaniu hormonów. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych dzięki czemu działa przeciwobrzękowo i przeciwwyciękowo. Około 20-33% doustnie podanego wapnia wchłania się w jelicie cienkim. Ilość zależna jest od obecności metabolitów witaminy D3, pH przewodu pokarmowego i rodzaju pokarmu. Wiąże się z białkami osocza w 45%. Około 20% wapnia wydala się z moczem, pozostała część z kałem i jest to głównie wapń niewchłonięty w przewodzie pokarmowym.

Wskazania

Uzupełnianie niedoborów wapnia, zwłaszcza w stanach zwiększonego zapotrzebowania (ciąża, laktacja, okresy intensywnego wzrostu u dzieci, rekonwalescencja, złamanie kości, krzywica). Wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych, infekcji górnych dróg oddechowych, osteoporozy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia, hiperkalciuria, galaktozemia.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów z predyspozycją do tworzenia się kamieni nerkowych, zaburzoną czynnością nerek, chorobami serca. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Zawartość sacharozy (1,53 g w 5 ml syropu) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Po dużych dawkach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hiperkalcemia.

Interakcje

Związki wapnia zmniejszają wchłanianie m.in.: tetracyklin (nie stosować jednocześnie), fluorochinolonów, związków fluoru, sulfasalazyny. Należy zachować 3-godziny odstęp pomiędzy podawaniem związków wapnia i innych leków. Jednoczesne przyjmowanie soli wapnia i tiazydowych leków moczopędnych może być przyczyną wystąpienia objawów zespołu mleczno-alkalicznego (hiperkalcemia, zasadowica metaboliczna, niewydolność nerek) - nie stosować jednocześnie. Witamina D3, glikokortykosteroidy, parathormon, kwas cytrynowy oraz kwaśny odczyn treści pokarmowej zwiększają wchłanianie soli wapnia. Nie należy podawać wapnia z dużymi dawkami witaminy D3. Nadmiar lipidów, zasadowy odczyn treści pokarmowej, fityniany (produkty zbożowe), szczawiany (szpinak, rabarbar) i fosforany zmniejszają wchłanianie soli wapnia. Jednoczesne stosowanie glikozydów nasercowych i związków wapnia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Duże dawki wapnia, zwłaszcza w skojarzeniu z witaminą D3, mogą osłabić działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 2-11 lat: 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę; dzieci w wieku 12-17 lat: 5-10 ml syropu 2-3 razy na dobę; dorośli: 15 ml syropu 2-3 razy na dobę.

Reklama

Uwagi

Pharmindex