Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Calcium dobesilate Galena

Spis treści

Reklama

Calcium dobesilate Galena - skład

1 tabl. zawiera 250 mg dobezylanu wapnia (w postaci jednowodnego dobezylanu wapnia). Preparat zawiera laktozę jednowodną.

Reklama

Calcium dobesilate Galena - działanie

Preparat zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększa ich wytrzymałość. Ponadto zwiększa elastyczność erytrocytów, zaś u pacjentów z retinopatią cukrzycową zmniejsza nadmierną lepkość krwi, poprawiając jej właściwości reologiczne. Ma działanie antyagregacyjne, zmniejsza hamowanie syntezy kolagenu powodowane przez glukozę, przyspieszając fibrynogenezę kolagenu typu II (składnika ścian tętnic). Preparat usprawnia krążenie obwodowe żylne, poprawia drenaż układu limfatycznego, powodując zmniejszenie obrzęków. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 6 h od podania doustnego w dawce 500 mg. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany głównie w postaci niezmienionej, 10% dawki - w postaci metabolitów. Ok. 50% doustnej dawki wydalane jest z moczem.

Reklama

Calcium dobesilate Galena - wskazania

Mikroangiopatie, zwłaszcza retinopatia cukrzycowa. Objawy kliniczne w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (bóle, kurcze mięśni, parestezje, obrzęk, zmiany skórne związane z zastojem żylnym). Pomocniczo w zakrzepowym zapaleniu powierzchownych żył kończyn dolnych. Pomocniczo w żylakach odbytu. Pomocniczo w zaburzeniach mikrokrążenia pochodzenia tętniczo-żylnego.

Reklama

Calcium dobesilate Galena - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu nie należy stosować u dzieci (bezpieczeństwo stosowania i skuteczność nie były na tej grupie badane).

Reklama

Calcium dobesilate Galena - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wskazana jest okresowa kontrola czynności żołądka i dwunastnicy; w przypadku zaostrzenia objawów lek należy odstawić. W rzadkich przypadkach dobezylan wapnia może powodować agranulocytozę, związaną prawdopodobnie z reakcją nadwrażliwości. Należy poinformować pacjenta, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów zakażenia powinien skontaktować się z lekarzem; w takiej sytuacji należy odstawić lek i wykonać badania morfologii krwi z rozmazem. Preparat zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Calcium dobesilate Galena - ciąża

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania dobezylanu wapnia przez łożysko oraz wystąpienia ewentualnych zaburzeń rozwojowych u płodu lek może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z takiej terapii przewyższa ryzyko dla płodu. Dobezylan wapnia przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią. Brak danych dotyczących wpływu dobezylanu wapnia na niemowlę karmione piersią. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu kobieta powinna przerwać karmienie piersią.

Reklama

Calcium dobesilate Galena - efekty uboczne

Rzadko: ból w nadbrzuszu, nudności, biegunki, wymioty, reakcje skórne, bóle stawów, bóle i zawroty głowy, gorączka. Bardzo rzadko: zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą (0,32/milion kuracji). U 27% chorych z retinopatią cukrzycową leczonych dobezylanem wapnia w dawce 1500 mg na dobę występowały bóle w nadbrzuszu o średnim nasileniu. Ponadto odnotowano przypadki reakcji alergicznych miejscowych (wysypki) i uogólnionych (pokrzywka).

Calcium dobesilate Galena - dawkowanie

Doustnie: zwykle 2 tabl. 1-2 razy na dobę. Dawkę leku należy ustalać indywidualnie dla pacjenta zależnie od nasilenia objawów choroby. Okres leczenia wynoszący zazwyczaj od kilku tygodni do wielu miesięcy, zależy od rodzaju choroby i jej przebiegu. Szczególne grupy pacjentów. U osób z ciężką niewydolnością nerek, zwłaszcza dializowanych, należy stosować zmniejszone dawki preparatu. Sposób podania. Lek przyjmować w trakcie głównych posiłków.

Calcium dobesilate Galena - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Doxium
Calcium dobesilate Hasco
Rostil
Galvenox

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!