Calcium pantothenicum Jelfa

Reklama

Działanie

Związek z grupy witamin B (witamina B5) w postaci soli wapniowej. Kwas pantotenowy wchodzi w skład koenzymu A, który jest niezbędny w wielu procesach metabolicznych, zwłaszcza przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Bierze udział w procesach wzrostowych organizmu, wpływa na regenerację skóry, wzrost włosów i paznokci. Wywiera także niewielkie działanie przeciwzapalne oraz uszczelniające nabłonki. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i przenika do wszystkich tkanek, także do mleka matki. 70% wydalane jest w postaci niezmienionej z moczem, pozostała część z kałem.

Wskazania

Niedobory kwasu pantotenowego w organizmie. Do stosowania zarówno w leczeniu jak i w profilaktyce.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana szczególnie u pacjentów z hiperkalcemią, kamicą nerkową, zaburzeniami czynności nerek. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w okresie ciąży i laktacji jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu lub dziecka.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. 2-3 razy na dobę. Dzieci od 4 lat: 1 tabl. 2-4 razy na dobę.

Reklama

Uwagi

Brak danych dotyczących negatywnego wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługi urządzeń będących w ruchu.

Pharmindex