Znajdź lek

Źródło

Calcium Pliva

Spis treści

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Jest niezbędny w wielu procesach, m.in. przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, czynności mięśni, prawidłowym rozwoju układu kostnego, procesach krzepnięcia krwi, aktywacji niektórych enzymów, przepuszczalności błon komórkowych i naczyń. Laktoglukonian wapnia jest organicznym związkiem łatwo przyswajalnym przez organizm. Podanie preparatu uzupełnia niedobory wapnia w organizmie oraz prowadzi do zmniejszenia obrzęków i odczynów alergicznych oraz przywraca prawidłową kurczliwość mięśni.

Wskazania

Stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąża, laktacja). Nieprawidłowa dieta. Wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa wywołana przez hipokalcemię w połączeniu z hiperfosfatemią. Kompleksowa profilaktyka osteoporozy. Okres rekonwalescencji po złamaniach kości lub długotrwałym unieruchomieniu. Zaburzone wchłanianie zwrotne wapnia w kanalikach nerkowych. Wspomagająco w przeziębieniu i chorobach alergicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na związki wapnia lub pozostałe składniki preparatu. Hiperkalcemia, ciężka hiperkalciuria. Kamica nerkowa.