Znajdź lek

Calcium Polfarmex

Spis treści

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Jest niezbędny w wielu procesach, m.in. przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, regulacji skurczu mięśni, prawidłowym rozwoju układu kostnego, procesach krzepnięcia krwi, wydzielaniu i aktywności niektórych hormonów, enzymów i neurotransmiterów, przepuszczalności błon komórkowych i naczyń krwionośnych, transporcie wody i soli w jelitach. Podanie preparatu prowadzi do uszczelnienia śródbłonka naczyń, zmniejszenia obrzęków i odczynów alergicznych, przywraca prawidłową kurczliwość mięśni oraz wyrównuje niedobory wapnia w organizmie. Pobudza sekrecję kalcytoniny, stymuluje wydzielanie beta-endorfin, wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, pobudza aktywność ruchową oraz hamuje wydzielanie parahormonu, obniża stężenie fosforanów w osoczu. Wapń wchłania się w dwunastnicy i proksymalnym odcinku jelita cienkiego na drodze transportu aktywnego, wydalany jest z kałem i moczem, oraz w niewielkich ilościach ze śliną, potem i mlekiem.

Wskazania

Hipokalcemia. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń w okresie wzrostu, ciąży i karmienia piersią, zespole złego wchłaniania, wadliwej diecie. Krzywica, zmiękczenie kości (w połączeniu z witaminą D3). Stany alergiczne. Zatrucie ołowiem, rtęcią, solami magnezu. Osteoporoza (jako środek pomocniczy).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na wapń, ostra niewydolność nerek, kamica nerkowa, hiperkalciuria, hiperkalcemia, czynna choroba wrzodowa, leczenie preparatami naparstnicy.