Capivit A+E

Spis treści

Capivit A+E - Skład

1 kaps. elastyczna zawiera 2500 j.m. octanu retinolu i 150 mg octanu D, L-α-tokoferolu.

Capivit A+E - Działanie

Preparat złożony, zawierający witaminę A i E, które są związkami o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Witamina A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia (synteza rodopsyny), jest niezbędna do prawidłowego wzrostu, różnicowania i regeneracji tkanki nabłonkowej. Bierze także udział w tworzeniu struktury kości, procesie rozmnażania i prawidłowym rozwoju płodu. Witamina E uczestniczy w wielu przemianach biochemicznych organizmu, m.in. w metabolizmie węglowodanów i lipidów, zapobiega także nadmiernemu utlenianiu witaminy A, lipidów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Stany niedoboru witaminy A i E mogą prowadzić do zaburzeń procesu wzrastania, zmniejszenia odporności immunologicznej, niedowidzenia zmierzchowego, zmian chorobowych nabłonków i błon śluzowych. Stosowanie preparatu zapobiega tym chorobom oraz wywiera działanie ochronne przed wolnymi rodnikami nadtlenkowymi, uszkadzającymi komórki organizmu i przyspieszającymi proces ich starzenia.

Reklama

Capivit A+E - Wskazania

Zapobieganie stanom niedoboru witaminy A i E oraz stanom zwiększonego zapotrzebowania na te witaminy (m.in. w stresie, zwiększonym wysiłku fizycznym, nieprawidłowej diecie). Profilaktyka chorób układu krążenia (choroba wieńcowa).

Capivit A+E - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na witaminę A lub E, hiperwitaminoza A. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi witaminę A (ryzyko hiperwitaminozy). Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby oraz w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, a także w ciąży i okresie karmienia piersią.

Capivit A+E - Efekty uboczne

Nie występują przy stosowaniu zaleconego dawkowania.

Capivit A+E - Interakcje

Cholestyramina, kolestipol, podawana doustnie neomycyna oraz oleje mineralne zmniejszają wchłanianie witaminy A i E. Siarczan żelaza zmniejsza aktywność witaminy E. Witamina E antagonizuje działanie witaminy K, zwłaszcza w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Capivit A+E - Dawkowanie

Dorośli doustnie: profilaktycznie - 1 kaps. dziennie; leczniczo - 1 kaps. 2 razy dziennie.

Capivit A+E - Uwagi

Pharmindex