Cebionmulti

Reklama

Działanie

Preparat wielowitaminowy zawierający 9 substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, które, za wyjątkiem witaminy D, nie są wytwarzane endogennie. Związki te muszą być dostarczone z pożywieniem w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu różnych przemian metabolicznych. Do funkcji poszczególnych składników preparatu należą m.in. udział bezpośredni lub pośredni w procesach oksydoredukcyjnych (wit. E, C, B2, nikotynamid), warunkowanie procesu widzenia (wit. A i B2), ułatwianie mineralizacji kości oraz regulacja stężenia wapnia i fosforanów we krwi (wit. D3), udział w metabolizmie węglowodanów (wit. B1, dekspantenol), udział w metabolizmie białek (wit. B6, dekspantenol), udział w metabolizmie tłuszczów oraz w procesach powstawania i wykorzystywania energii (wit. B2, wit. PP, dekspantenol).

Wskazania

Zapobieganie niedoborom witamin lub uzupełnianie istniejących niedoborów, np. w trakcie i po długotrwałych schorzeniach, szczególnie infekcjach przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała; w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju organizmu; w okresie intensywnego wysiłku fizycznego, jak również podczas stosowania diety eliminacyjnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperkalcemia.

Środki ostrożności

W przypadku kamicy nerkowej - również w wywiadzie - i w przypadku sarkoidozy należy rozważyć bilans korzyści i ryzyka.

Ciąża i laktacja

Nie wolno stosować w okresie ciąży jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Można stosować jedynie w celu usunięcia niedoboru, w przypadku gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Należy ostrzec pacjentkę przed samodzielnym stosowaniem dodatkowych dawek preparatów zawierających witaminę A w okresie ciąży lub przed planowanym zajściem w ciążę. Lek można stosować w okresie karmienia piersią, ale nie należy przekraczać dawki 8-9 kropli na dobę.

Działania niepożądane

Przy stosowaniu zaleconych dawek nie występują. Mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości, szczególnie u pacjentów z alergią.

Interakcje

W przypadku równoczesnego przyjmowania leków zawierających tiazydy i witaminę D zwiększa się ryzyko hiperkalcemii w efekcie zwiększonej resorpcji zwrotnej jonów wapnia. W przypadku zwiększonej koncentracji wapnia we krwi i jednoczesnego przyjmowania nasercowych glikozydów mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. Witamina B6 w dziennych dawkach powyżej 5 mg może zmniejszyć działanie L-Dopa.

Dawkowanie

Doustnie. Jeśli nie występuje konieczność specjalnego dawkowania: niemowlęta - 3-5 kropli na dobę; dzieci 1-6 lat - 6-7 kropli na dobę; dzieci 7-14 lat - 8-9 kropli na dobę. Niemowlętom i małym dzieciom preparat należy podawać z łyżką mleka, herbaty, zupy, rozdrobnionego pokarmu lub na kostce cukru. Starsze dzieci powinny przyjmować lek w postaci nierozcieńczonej lub z niewielką ilością płynu podczas lub po posiłkach.

Reklama

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex