Cepasmel

Spis treści

Cepasmel - Skład

100 g syropu zawiera 10 g wyciągu płynnego cebulowego, 2 g wyciągu czosnkowego. 1 ml preparatu wykazuje aktywność bakteriostatyczną nie mniejszą niż 20 I.U. Preparat zawiera miód oczyszczony i etanol 4-6%.

Cepasmel - Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Syrop działa osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Wykazuje także bardzo słabe działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich (na poziomie 20 I.U./ml). Ponadto zawiera oczyszczony miód lipowy, który łagodzi smak i zapach czosnku i cebuli.

Reklama

Cepasmel - Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie jako środek pomocniczy w podrażnieniach gardła, suchym i męczącym kaszlu oraz pomocniczo w zakażeniach górnych dróg oddechowych tj. zapalenie jamy ustnej, gardła oraz w przeziębieniu.

Cepasmel - Przeciwskazania

Nadwrazliwość na skladniki preparatu. Uczulenie na miód i produkty pszczele.

Cepasmel - Ostrzeżenia

Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Lek zawiera ok. 4-6 % (v/v) etanolu (alkoholu), tzn.do 0,3 ml na dawkę 5 ml, co jest równoważne 6 ml piwa lub 2,5 ml wina na dawkę; do 0,6 ml na dawkę 10 ml, co jest równoważne 12 ml piwa lub 5 ml wina na dawkę; szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Miód zawarty w syropie zawiera cukry proste, głównie glukozę i fruktozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu.

Cepasmel - Ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Cepasmel - Dawkowanie

Doustnie. Dzieci 6-13 lat: 5 ml 3-4 razy na dobę. Młodzież od 13 lat i dorośli: 10 ml 3-4 razy na dobę. Syrop należy dawkować za pomocą miarki dołączonej do opakowania. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, zaleca się wdrożenie innego leczenia.

Cepasmel - Uwagi

Nie zaleca się stosowania przez osoby prowadzące pojazdy i obsługujące maszyny. Etanol zawarty w preparacie może zostać wykryty przez urządzenia do wykrywania alkoholu w powietrzu wydychanym.

Pharmindex