Ciechociński ług leczniczy

Spis treści

Ciechociński ług leczniczy - Skład

1 l preparatu zawiera: kationy: jony sodu nie mniej niż 30 g, jony wapnia nie mniej niż 13 g, jony magnezu nie mniej niż 10 g, jony żelaza (II), (III) nie więcej niż 0,002 g; aniony: jony chlorkowe nie więcej niż 150 g, jony jodkowe nie mniej niż 0,015 g, jony bromkowe nie mniej niż 1 g.

Ciechociński ług leczniczy - Działanie

Wziewanie rozcieńczonego (1,5 - 2% roztworu) Ciechocińskiego ługu leczniczego nawilża błony śluzowe dróg oddechowych. Kąpiele poprawiają ukrwienie w skórze i tkankach zmienionych chorobowo. Okłady zimne zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek. Okłady ciepłe działają rozgrzewająco.

Reklama

Ciechociński ług leczniczy - Wskazania

Ciechociński ług leczniczy stosuje się pomocniczo w następujących stanach. <u></u><u>Inhalacje</u> w zanikowych zapaleniach górnych dróg oddechowych; w ozenie (przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa) oczyszcza przewody nosowe i eliminuje przykry zapach, poprawia węch; w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i rozedmie płuc; w chorobach zawodowych układu oddechowego (pylica). <u>Kąpiele i okłady</u> po urazach w obrębie narządu ruchu; w chorobach układu nerwowego: nerwobóle, przewlekłe zapalenie nerwów; w reumatoidalnym zapaleniu stawów i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobach reumatoidalnych; w niektórych chorobach alergicznych skóry, łuszczycy; w stanach zmęczenia.

Ciechociński ług leczniczy - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroba Sudecka (ostry zapalny zanik kości) - pierwszy okres choroby. Wszystkie ostre stany zapalne, w tym również dróg oddechowych. Choroby nowotworowe (zaawansowane). Niewydolność krążenia. Świeżo przebyty zawał serca. Zaburzenia rytmu serca, gruźlica. Nadczynność tarczycy, Psychopatie (rodzaj zaburzenia osobowości). Stany ogólnego wyniszczenia.

Ciechociński ług leczniczy - Ostrzeżenia

Ze względu na czynniki termiczne i fizyczne nie zaleca się stosowania kąpieli solankowych o temp. powyżej 37st.C u pacjentów z niewydolnością krążenia, u pacjentów z silnymi stanami zapalnymi.

Ciechociński ług leczniczy - Ciąża

Ze względu na brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ciechociński ług leczniczy - Efekty uboczne

Nie stwierdzono.

Ciechociński ług leczniczy - Interakcje

Nie stwierdzono.

Ciechociński ług leczniczy - Dawkowanie

Do użytku zewnętrznego w postaci roztworu wodnego do kąpieli, okładów i inhalacji. <u>Inhalacje</u>. Zaleca się stosowanie roztworu o stężeniu 1,5-2% (15-20 ml ługu leczniczego na 1 l wody). (1 łyżeczka zawiera ok. 5 ml ługu). Inhalacje wykonuje się przez bezpośrednie wdychanie oparów roztworu lub przy użyciu inhalatora. <u>Kąpiele z dodatkiem Ciechocińskiego szlamu leczniczego w połączeniu z Ciechocińskim ługiem leczniczym</u>. <i>Dorośli</i>. 2 kg szlamu leczniczego i 500 ml ługu leczniczego rozpuścić w 100 l wody. Temperatura kąpieli: 36-38st.C, czas kąpieli: 15-20 min. Częstotliwość przeprowadzania zabiegów: co drugi dzień. <i>Dzieci</i>. Należy stosować połowę dawki zalecanej dla dorosłych. 1 kg szlamu leczniczego i 250 ml ługu leczniczego rozpuścić w 100 l wody. Temperatura kąpieli: 36-38st.C, czas kąpieli: 5-10 min. Częstotliwość przeprowadzania zabiegów: 2-3 razy w tyg. <u>Okłady</u>. Zaleca się stosowanie roztworu o stężeniu 10-20% (500 ml ługu na 2-4,5 l wody). Okłady można wykonywać zimne i gorące (temp. 40-45st.C). Po namoczeniu lnianej lub bawełnianej tkaniny w roztworze ługu nakłada się na chore miejsce,  a następnie przykrywa suchą tkaniną lub kocem. Przeciętny czas wysychania okładu wynosi 2-3 h.

Ciechociński ług leczniczy - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->